Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

„Nowy” C-40A Clipper dostarczony USMC

Fot. NAVAIR

24 maja dowództwo lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych poinformowało, że eskadra lotnictwa transportowego Korpusu Piechoty Morskiej VMR 1 wzbogaciła się o nowy samolot transportowy Boeing C-40A Clipper.

Co należy podkreślić jest to maszyna, która przeszła proces przebudowy i konwersji do nowego standardu. Ze względu na zaprzestanie produkcji samolotów Boeing 737-700 Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zakupił na rynku wtórnym dwa egzemplarze, które po przebudowie trafią do VMR 1. Nowa konfiguracja obejmuje drzwi ładunkowe cargo oraz certyfikat umożliwiający jednoczesny transport na pokładzie głównym spaletyzowanych ładunków oraz pasażerów.

W przeszłości Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zakupił na potrzeby lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych siedemnaście C-40A Clipper, które były dostarczane w ostatecznej konfiguracji przez Boeinga. Ich dostawy zrealizowano do 2016 roku, jednak nadal lotnictwo morskie wskazywało potrzebę rozbudowy floty o przynajmniej dwa egzemplarze. W jego strukturach zastąpiły dotychczas używane odrzutowy samoloty pasażersko-transportowe McDonnell Douglas C-9B Skytrain II.

Głównym zadaniem floty jest realizacja przewozów personelu oraz ładunków pomiędzy lotniskami. Dzięki wysokiej prędkości przelotowej oraz standardowi, gwarantują lepsze warunki przewozu niż średnie samoloty transportowe Lockheed Martin C-130 Hercules. Dodatkowo pełnią zadania maszyn służących do przewozu dowódców wojskowych oraz ewakuacji medycznej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc