Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe życie norweskich C-130H Hercules

20 kwietnia firma Coulson Aviation poinformowała o przebazowaniu pierwszego średniego samolotu transportowego Lockheed Martin C-130H Hercules z bazy Davis-Monthan w Tuscon na lotnisko Crestview na Florydzie. Tym samym nowy etap życia rozpoczynają maszyny, które wcześniej były eksploatowane przez Siły Powietrzne Norwegii.


Firma Coulson Aviation kupiła samoloty na aukcji organizowanej przez norweską agencję materiałów wojskowych, która m.in. wysprzedaje zbędny sprzęt wojskowy. C-130H eksploatowane przez Norwegów zostały wycofane z eksploatacji w 2008 roku i zmagazynowane na składowisku AMARC w bazie Davis-Monthan w Tuscon. W Luftforsvaret zostały zastąpione przez C-130J Super Hercules.

Procedura ich sprzedaży rozpoczęła się w 2018 roku. Jedynie firma Coulson Aviation złożyła ofertę, która została przyjęta przez Norwegów. Dodatkowo cała procedura uzyskała akceptację administracji federalnej Stanów Zjednoczonych oraz rządu norweskiego. Podpisanie umowy nastąpiło w listopadzie 2019 roku, a w lutym 2020 roku rozpoczęto przygotowania dwóch pierwszych samolotów to przebazowania na Florydę, gdzie przejdą zabiegi przebudowy do nowej roli. Cała piątka ma opuścić Arizonę do końca bieżącego roku, natomiast prace przy przebudowie zakończą się najprawdopodobniej do końca 2021.

Firma Coulson Aviation świadczy usługi przeciwpożarowe na całym świecie (m.in. na początku roku jej samoloty uczestniczyły w akcji zwalczania pożarów w Australii, gdzie doszło do katastrofy jednego z eksploatowanych C-130 Hercules). Flota obejmuje śmigłowce różnych typów oraz samoloty, w tym właśnie rodzinę C-130 Hercules – w przypadku tych ostatnich konwersja obejmuje przede wszystkim zabudowę w kabinie ładunkowej zbiornika na substancje gaśnicze wraz z instalacją zrzutu.

(ŁP) Foto: Coulson Aviation
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc