Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe pociski przeciwokrętowe dla Marinha do Brasil

Makieta najnowszej odmiany pocisku MANSUP-ER, zaprezentowana na stoisku EDGE w trakcie pokazów lotniczych w Dubaju. Fot. EDGE

14 listopada, w trakcie odbywających się w Dubaju pokazach lotniczych Dubai Airshow, emiracki konglomerat zbrojeniowy EDGE Group PJSC zawarł umowę na dostawę kierowanych pocisków przeciwokrętowych MANSUP-ER dla Sił Morskich Brazylii (Marinha do Brasil)

Podpisana umowa opiewa na kwotę ok. 164 mln USD i dotyczy nowej wersji już wykorzystywanego oręża, o wydłużonym zasięgu, stąd przyrostek ER (Extended Range). Pociski znane jako MANSUP to uzbrojenie opracowane lokalnie w Brazylii (Míssil Antinavio Nacional, pol. przeciwokrętowy pocisk narodowy). Znane jest także pod oznaczeniem  AV-RE40 (a wcześniej jako MAN-1). Jest ono efektem wspólnych prac największych brazylijskich koncernów zbrojeniowych w tym Avibrás Indústria Aeroespacial, Atech oraz Omnisys z inżynierami wydelegowanymi z departamentu uzbrojenia Marinha do Brasil.

Projekt wyjściowy bazował na projekcie pocisków MBDA Exocet MM40 Block II (który znajduje się w brazylijskim uzbrojeniu) i zgodnie z założeniem miał oferować co najmniej podobne możliwości. Pierwsze umowy w sprawie jego opracowania zwarto już na początku grudnia 2011 roku. 27 listopada 2018 roku z pokładu korwety Barroso (V-34) typu Barroso wystrzelono pierwszy pocisk nowego typu. Kolejne odpalenie miało miejsce 20 marca 2019 roku i zrealizowano je z pokładu fregaty Independência (F-44) typu Niterói (ten sam okręt odpalił trzeci pocisk 10 lipca 2019 roku). Sumarycznie przed podjęciem decyzji o produkcji seryjnej zrealizowano pięć zadań ogniowych, które potwierdziły słuszność przyjętych rozwiązań technicznych. Pociski te trafić mają na uzbrojenie m.in. budowanych obecnie w krajowych stoczniach fregat typu Tamandaré. W pracach nad wersją znaną jako MANSUP-ER udział wezmą  inżynierowie z brazylijskiej firmy SIATT (29 września EDGE zawarło umowę z koncernem wykupując 50% jego udziałów). Pocisk ten posiadać będzie główkę radiolokacyjną (wykorzystywaną w ostatniej fazie lotu), układ nawigacji inercjalnej, oraz zasięg zwiększony do 200 km (oryginalny pocisk charakteryzował się zasięgiem 100 km). Masa głowicy bojowej w obu wersjach jest taka sama i wynosi 150 kg. Zainteresowanie ZEA tym programem nie jest przypadkowe, dzień później, 15 listopada Siły Zbrojne ZEA podpisały umowę o wartości ok. 300 mln USD na dostawę pocisków w odmianach “klasycznej” MANSUP oraz o wydłużonym zasięgu MANSUP-ER. Staną się one uzupełnieniem dla wykorzystywanych w tym kraju pocisków francuskiej proweniencji należące do rodziny Exocet (przede wszystkim ich najnowsze odmiany MM40 Block 3).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc