Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe Chinooki dla Egiptu

Departament Stanu autoryzował sprzedaż 23 śmigłowców CH-47F Chinook do Egiptu. Fot. US Army

26 maja amerykański Departament Stanu poinformował o wydaniu zgody na potencjalną sprzedaż do Egiptu partii ciężkich śmigłowców transportowych Boeing CH-47F Chinook Block II. Wraz z wyposażeniem dodatkowym mogą kosztować do 2,6 mld USD.


W ramach upublicznionego wniosku eksportowego, który został skierowany do dalszego rozpatrzenia przez Kongres Stanów Zjednoczonych, Egipt jest zainteresowany zakupem do 23 fabrycznie nowych śmigłowców wraz z pakietem dodatkowym, obejmującym: 10 zapasowych silników T55-GA-714A, 6 zapasowych układów nawigacji GPS/INS, 6 zapasowych układów ostrzegania AN/AAR-57 CMWS, 6 zapasowych uniwersalnych karabinów maszynowych M-240 kalibru 7,62 mm. Dodatkowo umowa może opiewać nieokreśloną liczbę gogli noktowizyjnych AN/AVS-6, wciągarki ratownicze, zasobniki gaśnicze Bambi Bucket, mocowania do transportu ładunków zewnętrznych, dodatkowe zbiorniki paliwa ERFS, a także urządzenia naziemnej obsługi technicznej.

Obecnie egipskie lotnictwo wojskowe eksploatuje około 19 śmigłowców CH-47D Chinook, które są wykorzystywane do zadań transportowych oraz ratownictwa bojowego CSAR. Większość z nich ma ciekawą historię – zostały zmontowane na licencji we Włoszech i miały zostać dostarczone do Iranu. Po upadku szacha w 1979 roku pozostały w rękach zakładów Elicopteri Meridionali – piętnaście z nich zostało odkupionych przez Egipt i dostarczone w I połowie lat 80. XX wieku. Na przełomie wieków dokupiono niewielką partię CH-47D w Stanach Zjednoczonych, a w 2003 roku rozpoczęto modernizację CH-47C do nowego standardu.

Egipt jest jednym z głównych odbiorców amerykańskiego programu pomocy wojskowej FMF. W ostatnich miesiącach można odnotować zwiększenie zaangażowania Stanów Zjednoczonych w dalszą modernizację sił zbrojnych tego kraju. Tylko w bieżącym roku autoryzowano już sprzedaż średnich samolotów transportowych Lockheed Martin C-130J-30 Super Hercules, kierowanych pocisków przeciwpancernych Raytheon TOW oraz systemów radiolokacyjnych.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc