Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowe armaty szybkostrzelne Leonardo

Leonardo pracuje nad nowymi armatami szybkostrzelnymi, m.in. 30 mm Blaze30. Ma ona zastąpić 12,7 mm wkm. Rys. Leonardo

19 kwietnia włoski koncern Leonardo zaprezentował dwie nowe armaty szybkostrzelne  20 mm wielolufową armatę systemu Gatlinga i 30 mm armatę napędową.

Prezentacji dokonano w zakładzie w Brescii. 20 mm armata systemu Gatlinga na amunicję 20×102 mm jest opracowywana od 2020 r., choć sam pomysł powstał rok wcześniej. Armata, zwana Gatling 20, ma być elementem oferty eksportowej i raczej nie zostanie zamontowana na śmigłowcu bojowym AW249. Może jednak posłużyć np. do modernizacji starszych śmigłowców uzbrojonych w armatę TM 197B, jak AW129 Mangusta i turecki ATAK. Masa własna trzylufowego działka lotniczego wynosi 71 kg. Armata ma napęd elektryczny, zasilana jest prądem stałym o napięciu 28 V. Szybkostrzelność ma sięgać 750 strz./min przy ok. 30 obr./min. Łuski wyrzucane są w dół. Nowocześniejsze rozwiązania (w tym nowe materiały) w stosunku do TM 197B powodują, że nowe działko jest lżejsze i łatwiejsze w produkcji, ma być też prostsze w codziennym utrzymaniu. Przy okazji rozwiązano niektóre problemy trapiące poprzednika. Działko ma już za sobą pierwsze testy strzelaniem (poziom gotowości technologicznej to obecnie TRL 6, ale droga do TRL 7 ma być niezbyt długa). Co ciekawe, firma deklaruje, że przed końcem bieżącego roku może przyjmować zamówienia na nowe działko z terminem dostawy ok. dwóch lat od podpisania umowy.

Drugą nową konstrukcją jest lotnicze wielolufowe działko Gatling 20. Prace nad nim są bardziej zaawansowane. Rys. Leonardo

30 mm armata napędowa na amunicję 30×113 mm Blaze30 jest na wcześniejszym etapie rozwoju, bowiem prace nad nią rozpoczęto zaledwie kilka miesięcy temu, pod koniec 2023 r. Wykorzystuje ona jednak wiele elementów armaty X-Gun, także 30 mm, ale na amunicję 30×173 mm, dzięki czemu ma być gotowa już w 2025 r., kiedy potencjalni nabywcy będą mogli składać zamówienia. Terminy dostaw są zbliżone do Gatlinga 20. Blaze30 powstała jakoby z myślą o zastąpieniu 12,7 mm wkm, których skuteczność staje się ograniczona (zwłaszcza przeciwko celom lekko opancerzonym), co ma odróżniać ją od podobnych armat wywodzących się z działek lotniczych (np. Northrop Grumman M230LF). Armata Blaze30 ma być stosowana na wieżach i stanowiskach bezzałogowych, jak Lionfish czy HITROLE Light. Broń ma być napędzana elektrycznie i zasilana prądem stałym o napięciu 24 V. W przyszłości może być stosowana również jako element systemów antydronowych, a stosowny pocisk opracowuje spółka KNDS Ammo Italy. Blaze30 ma masę 80 kg, szybkostrzelność zaś wynosi ok. 250 strz./min. Obecnie jest na poziomie gotowości technologicznej TRL 4.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc