19 kwietnia włoski koncern Leonardo zaprezentował dwie nowe armaty szybkostrzelne ‒ 20 mm wielolufową armatę systemu Gatlinga i 30 mm armatę napędową.
Prezentacji dokonano w zakładzie w Brescii. 20 mm armata systemu Gatlinga na amunicję 20×102 mm jest opracowywana od 2020 r., choć sam pomysł powstał rok wcześniej. Armata, zwana Gatling 20, ma być elementem oferty eksportowej i raczej nie zostanie zamontowana na śmigłowcu bojowym AW249. Może jednak posłużyć np. do modernizacji starszych śmigłowców uzbrojonych w armatę TM 197B, jak AW129 Mangusta i turecki ATAK. Masa własna trzylufowego działka lotniczego wynosi 71 kg. Armata ma napęd elektryczny, zasilana jest prądem stałym o napięciu 28 V. Szybkostrzelność ma sięgać 750 strz./min przy ok. 30 obr./min. Łuski wyrzucane są w dół. Nowocześniejsze rozwiązania (w tym nowe materiały) w stosunku do TM 197B powodują, że nowe działko jest lżejsze i łatwiejsze w produkcji, ma być też prostsze w codziennym utrzymaniu. Przy okazji rozwiązano niektóre problemy trapiące poprzednika. Działko ma już za sobą pierwsze testy strzelaniem (poziom gotowości technologicznej to obecnie TRL 6, ale droga do TRL 7 ma być niezbyt długa). Co ciekawe, firma deklaruje, że przed końcem bieżącego roku może przyjmować zamówienia na nowe działko z terminem dostawy ok. dwóch lat od podpisania umowy.
30 mm armata napędowa na amunicję 30×113 mm Blaze30 jest na wcześniejszym etapie rozwoju, bowiem prace nad nią rozpoczęto zaledwie kilka miesięcy temu, pod koniec 2023 r. Wykorzystuje ona jednak wiele elementów armaty X-Gun, także 30 mm, ale na amunicję 30×173 mm, dzięki czemu ma być gotowa już w 2025 r., kiedy potencjalni nabywcy będą mogli składać zamówienia. Terminy dostaw są zbliżone do Gatlinga 20. Blaze30 powstała jakoby z myślą o zastąpieniu 12,7 mm wkm, których skuteczność staje się ograniczona (zwłaszcza przeciwko celom lekko opancerzonym), co ma odróżniać ją od podobnych armat wywodzących się z działek lotniczych (np. Northrop Grumman M230LF). Armata Blaze30 ma być stosowana na wieżach i stanowiskach bezzałogowych, jak Lionfish czy HITROLE Light. Broń ma być napędzana elektrycznie i zasilana prądem stałym o napięciu 24 V. W przyszłości może być stosowana również jako element systemów antydronowych, a stosowny pocisk opracowuje spółka KNDS Ammo Italy. Blaze30 ma masę 80 kg, szybkostrzelność zaś wynosi ok. 250 strz./min. Obecnie jest na poziomie gotowości technologicznej TRL 4.
Podobne z tej kategorii:
Podobne słowa kluczowe:
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu
Pełna wersja artykułu