Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Nowa wieża do holenderskich bojowych wozów piechoty CV90

CV9035 Królewskich Wojsk Lądowych Niderlandów otrzymają nowe, znaczenie nowocześniejsze wieże. Rys. BAE Systems

14 stycznia koncern BAE Systems poinformował, że w ramach modernizacji MLU (Mid-Life Upgrade, pol. modernizacja w połowie cyklu życia produktu) bojowe wozy piechoty CV9035NL Królewskich Wojsk Lądowych Niderlandów zostaną wyposażone w nowe wieże. Dotyczyć będzie to 122 pojazdów, a ponadto do wykorzystania pozostanie opcja przeprowadzenia analogicznej modernizacji pozostałych 19 wozów.


Nowa wieża CV90 została opracowana przez BAE Systems Hägglunds w Örnsköldsvik w Szwecji na bazie wieloletnich doświadczeń z eksploatacji bwp CV90 przez siedmiu użytkowników, w tym w warunkach bojowych podczas misji ekspedycyjnych. Różnić się ma od dotychczasowej m.in. zmienionym sposobem montażu uzbrojenia głównego, dzięki czemu cały pojazd ma być lepiej wyważony. Ponadto rozszerzona została możliwość instalacji armat różnych typów i kalibrów, a także wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych (pierwsze strzelanie CV90 z wykorzystaniem ppk Spike LR produkcji Rafael Advenced Defense Systems odbyło się w ub.r.). Zmiany w konstrukcji wieży poprawią również komfort pracy załogi, m.in. dzięki nowocześniejszej wetronice, dysponującej intuicyjnymi interfejsami człowiek-maszyna. Wetronika należącej do tzw. czwartej generacji, ma być także bezpieczniejsza w eksploatacji, bowiem systemy wieży będą lepiej chroniące przed ewentualnym cyberatakiem. Nowa wieża będzie również lepiej zabezpieczać załogę przed ogniem nieprzyjaciela, w tym za sprawą aktywnego systemu ochrony pojazdów Elbit Iron Fist (https://zbiam.pl/bae-systems-zintegruje-cv9035nl-z-asop-iron-fist/).
Wymiana wieży to niejedyne przedsięwzięcie związane z modernizacją holenderskich bwp – na mocy umowy z 2017 r. wozy zostaną wyposażone również w m.in. gumowe (kompozytowe) gąsienice, znacznie lżejsze i ciszej pracujące, aniżeli tradycyjne (https://zbiam.pl/holenderskie-bojowe-wozy-piechoty-cv90-otrzymaja-gumowe-gasienice/). Po stronie holenderskiej w realizację programu zaangażowanych jest ponad 20 lokalnych poddostawców, dostarczających komponenty mechaniczne czy elektryczne. Będą oni również uczestniczyli w procesie utrzymania w sprawności wozów do końca ich eksploatacji.


Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc