Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Dania kupi kolejne bojowe wozy piechoty CV90

Dania będzie kolejnym nabywcą szwedzkich bojowych wozów piechoty CV90 Mk IV. Fot. BAE Systems

27 kwietnia na kanale TV2 duńskiej telewizji pojawiła się informacja na temat planowanego zakupu nowej partii bojowych wozów piechoty CV90 dla Królewskich Duńskich Wojsk Lądowych.

Według artykułu, zamieszczonego na stronie internetowej kanału, technicy i żołnierze Królewskich Duńskich Wojsk Lądowych (Hæren) prowadzą obecnie testy najnowszej wersji CV90, w szczególności zaś zmodernizowanego podwozia. Mają się one odbywać  na jednym z poligonów na północy Szwecji. Obecnie w Folketingu (duński jednoizbowy parlament) mają być omawiane kwestie związane ze szwedzko-duńskim porozumieniem obronnym, mającym obejmować m.in. sprzedaż kolejnej partii CV90. W grę wchodzi zakup nawet 115 pojazdów o wartości ok. 7,5 mld DKK (w przybliżeniu ok. 1,76 mld USD lub 1 mld EUR), przy czym kwota ta ma obejmować nie tylko zakup pojazdów, lecz także wieloletnią umowę serwisową (w tym zakup części zamiennych). Dostawy przewidywane są na lata 2025‒2029, choć przed podpisaniem umowy trudno mówić o szczegółowym harmonogramie. Zależy on m.in. od mocy produkcyjnych fabryki BAE Systems Hägglunds w Örnsköldsvik, które ze względu na zamówienia złożone w ostatnim okresie (m.in. Czech, Słowacji i Szwecji) mają wzrosnąć. Według przedstawicieli BAE Systems, Duńczycy szczególną uwagę zwracają na nowe, lżejsze i cichsze gąsienice kompozytowe kanadyjskiej firmy Soucy. W grę wchodzi więc wariant Mk IV, podobny do wozów zamówionych przez Czechy czy Słowację.

Dania używa już 43-44 bojowe wozy piechoty CV9035DK (z 45 zakupionych i dostarczonych w latach 2007‒2008). Co ważne, jeszcze w marcu Dania zawarła z BAE Systems umowę dotyczącą modernizacji tych pojazdów, obejmującej m.in. wymianę wieży na nową z tzw. serii D (wraz z dozbrojeniem w przeciwpancerne pociski kierowane) czy zastąpienie klasycznych gąsienic kompozytowymi Modernizacja duńskich bojowych wozów piechoty CV90 (zbiam.pl). Dzięki modernizacji obecnie eksploatowanych CV90 i dokupieniu kolejnych, to niewielkie skandynawskie państwo uzyska możliwość wystawienia ciężkiej brygady do sił NATO.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc