Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Niderlandzkie F-16AM/BM wracają do Europy

Fot. Łukasz Pacholski

13 grudnia Ministerstwo Obrony Niderlandów poinformowało o zapoczątkowaniu procesu przebazowania wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Ma to związek z dalszym losem maszyn.

Wyjaśnienia resortu obrony to wynik zamieszania medialnego, które w ostatnich dniach pojawiło się w Europie. Według oficjalnego stanowiska rządu niderlandzkiego, dwanaście samolotów (spośród których jedenaście jest obecnie sprowadzanych do Europy) zostało sprzedanych firmie Draken International – przekazanie nowemu użytkownikowi jest zaplanowane na 2023 rok. Przebazowanie F-16AM/BM ma związek z czynnikami technicznymi – stacjonujące w Stanach Zjednoczonych F-16AM/BM nie są używane do szkolenia niderlandzkich pilotów od sierpnia (ma to związek z zakończeniem programu na rzecz F-35A Lightning II). Od tego czasu były zakonserwowane na Florydzie i oczekiwały na swój los – ze względów operacyjnych muszą przejść przegląd, który będzie prowadzony w zakładach firmy Sabena na lotnisku Charleroi w Belgii. Pierwsze z nich trafią 15 grudnia.

Komunikat niderlandzkiego resortu obrony może mieć związek z narastającym chaosem medialnym – według „nieoficjalnych” źródeł niektórych mediów, Niderlandy (w porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi) zerwały umowę z Draken International – używane maszyny miałyby zostać przekazane jednemu z państw Europy Środkowej w zamian za przekazanie samolotów produkcji wschodniej Ukrainie. Wśród „potencjalnych” odbiorców wymienia się Bułgarię, która poszukuje maszyn bojowych na okres przejściowy po wycofaniu MiG-ów-29 i wdrożeniu do linii zamówionych w Stanach Zjednoczonych F-16C/D Block 70.

W strukturach niderlandzkiego lotnictwa wojskowego F-16AM/BM Fighting Falcon są zastępowane przez wielozadaniowe Lockheed Martin F-35A Lightning II. W bieżącym roku maszyny zrealizowały pierwszą turę ekspedycyjną, kiedy cztery trafiły do Bułgarii jako wsparcie sił NATO w regionie. Nie można wykluczyć, że na początku przyszłego roku kontyngent niderlandzkiego lotnictwa trafi ponownie do Europy Środkowej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Niderlandzkie F-16AM/BM wracają do Europy”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc