Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kongsberg przygotuje F-16AM/BM dla Rumunii

Kongsberg ma przygotować partię samolotów F-16AM/BM Fighting Falcon do sprzedaży Rumunii. Fot. Siły Powietrzne Norwegii

25 maja norweski koncern Kongsberg poinformował o podpisaniu umowy z norweską agencją materiałową NDMA w sprawie realizacji usługi obsług i przygotowania do sprzedaży kolejnej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16AM/BM Fighting Falcon.


Powyższa umowa będzie realizowana przez zakłady Kongsberg Aviation Maintenance Services w Kjeller w pobliżu Oslo. Ma ona obejmować przeglądy i przygotowanie maszyn do dostawy nowemu użytkownikowi, a także przegląd jednostek napędowych. Całość ma kosztować budżet norweski kwotę 21 mln USD. Odbiorcą maszyn ma być Rumunia.

Dla specjalistów KAMS (Kongsberg Aviation Maintenance Services) to kolejna tego typu usługa w ostatnich latach. Obecnie przygotowują do dostawy dwanaście samolotów, które trafią do prywatnej firmy Draken International – pierwsze z nich mają zostać dostarczone jeszcze w bieżącym roku. Dodatkowo w bieżącym roku spodziewane jest zawarcie międzyrządowej umowy z Rumunią, dostawy maszyn do tego kraju mają rozpocząć się w 2023 roku i obejmować 32 samoloty. Jak wskazuje dyrektor agencji NDMA, dzięki pracom KAMS używane od lat F-16AM/BM Fighting Falcon należą do jednych z najlepiej zadbanych na rynku. To z kolei pozwala myśleć o ich sprzedaży do nowych użytkowników – według deklaracji, Rumunia będzie mogła bezpiecznie eksploatować swoje F-16 pochodzące z Norwegii do około 2035 roku.

Znajdujące się w Kjeller zakłady KAMS od wielu lat prowadzą usługi serwisu i modyfikacji samolotów F-16 Fighting Falcon. Ze względu na czynniki techniczne i operacyjne, nie będą w stanie prowadzić prac przy F-35A Lightning II (przynajmniej w obecnej lokalizacji).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc