Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: premiera systemu FONET-Navy Grupy WB

Na MSPO 2023 Grupa WB pokazała wszystkie składniki systemu FONET-Navy, na zdjęciu jednostka centralna/komutator. Fot. Grupa WB

Grupa WB na MSPO 2023 po raz pierwszy prezentuje cyfrową platformę komunikacji FONET-Navy, czyli najnowszą wersję systemu FONET, skonstruowaną specjalnie do instalacji na pokładach okrętów. System FONET-Navy jest opisany w numerze „Wojsko i Technika” 9/2023.

FONET-Navy jest prezentowany na MSPO 2023 nie do końca publicznie, czyli w specjalnym pomieszczeniu, chroniącym przed przypadkowymi postronnymi obiektywami. Niemniej Grupa WB pokazuje wszystkie składniki systemu FONET-Navy, czyli: dwa pulpity operatorskie, wzmacniacz radiowęzłowy, jednostka centralna (komutator). Pulpity operatorskie są przeznaczone do instalacji w pomieszczeniach funkcyjnych okrętu, w maszynowni, na mostku, na stanowiskach bojowych. Wzmacniacz jest montowany w kabinie radiowej. Miejsce montażu jednostki centralnej wynika z architektury elektronicznych systemów jednostki pływającej. FONET-Navy zapewnia dystrybucję i transmisję danych na okręcie, tworząc jego rdzeń systemu teleinformatycznego. I tak dzięki systemowi FONET-Navy na okręcie w niego wyposażonym jest zapewniona łączność głosowa i łączność radiowa, FONET-Navy spełnia funkcję systemu alarmowego. FONET-Navy skonstruowano z myślą o okrętowej specyfice pracy (duża liczba operatorów systemu, hałasy generowane przez okręt).

Pulpit operatorski systemu FONET-Navy. Fot. Grupa WB

Wzmacniacz radiowęzłowy systemu FONET-Navy. Fot. Grupa WB

FONET-Navy to przeniesienie na pokłady okrętów wszystkich funkcjonalności cyfrowej platformy komunikacji FONET do pojazdów lądowych. FONET-Navy w swej konstrukcji uwzględnia specyfikę służby okrętowej. FONET-Navy powstał na zamówienie klienta zagranicznego Grupy WB, który zachęcony wynikami eksploatacji lądowego pojazdowego FONETa i renomą systemu (licencyjna produkcja przez spółkę Harris, obecnie L3Harris, ze Stanów Zjednoczonych), zamówił okrętowy odpowiednik, czyli FONET-Navy. Zatem FONET-Navy jest już seryjnie wdrożonym rozwiązaniem. FONET-Navy to system skalowalny, który pasuje do instalacji na jednostkach pływających o dowolnej wyporności, dowolnej klasy. FONET-Navy wykorzystuje sprawdzone rozwiązania systemu FONET, równie niezawodne. FONET-Navy to wyrób będący całkowicie pod technologiczną kontrolą Grupy WB, gwarantujący autonomię jego użycia. Grupa WB oferuje FONET-Navy także Marynarce Wojennej RP.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc