Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2023: Grupa WB prezentuje system AMSTA

System AMSTA na MSPO 2023: z lewej czujniki sejsmiczne w piasku, z prawej notebook prezentujący działanie systemu, u dołu po prawej doręczny terminal. Fot. Adam M. Maciejewski

Przybyli na MSPO 2023 mogą zobaczyć na stoisku Grupy WB innowacyjny system ochrony granic czy też obiektów lub przygodnego terenu, nazwany AMSTA. Jest to innowacyjny system składający się z sieci sensorów sejsmicznych, którymi można wykrywać intruzów nie tylko na ziemi!

System AMSTA Grupy WB to wyrób całkowicie polski. W pełni zaprojektowany i produkowany przez spółki Grupy WB. Dotyczy to nie tylko sprzętu (poszczególnych składników systemu), ale także oprogramowania sterującego, wliczając w to algorytmy sterujące. System AMSTA Grupy WB to brak ryzyka technicznego czy eksploatacyjnego – AMSTA to brak tzw. backdoorów, serwis systemu Grupa WB wykonuje dosłownie na telefon użytkownika (w przypadku Polski). Zasadniczymi sensorami systemu AMSTA są czujniki sejsmiczne, wykrywające drgania gruntu powodowane przez ludzi poruszających się pieszo, powodowane przez jadące pojazdy, a także dzikie zwierzęta czy nawet statki powietrzne poruszające się poniżej tzw. horyzontu radiolokacyjnego vide incydent z naruszeniem granicy przez białoruskie śmigłowce.

Cyfrowa kamera (głowica optoelektroniczna) wchodząca w skład systemu AMSTA Grupy WB. Fot. Adam M. Maciejewski

Czujniki sejsmiczne umieszcza się pod cienką warstwą gruntu. Grupa WB oferuje z systemem AMSTA dwa typy czujników – przewodowe i bezprzewodowe. Te drugie mogą pracować przez cztery lata. Dopełnieniem czujników sejsmicznych jest kamera cyfrowa. Po wykryciu intruzów przez czujniki sejsmiczne, ich identyfikację i dalsze śledzenie przejmuje kamera lub kamery. Przy czym wielkość konfiguracji systemu AMSTA zależy tylko od potrzeb użytkownika. System AMSTA może chronić granicę państwową ale także pojedyncze obiekty – wojskowe czy cywilną infrastrukturę krytyczną – rurociągi lądowe, elektrownie i sieci przesyłowe, fabryki, magazyny. Lista jest de facto nieskończona.

System AMSTA jest sterowany z tzw. wzmocnionego notebooka. Wraz z nim Grupa WB oferuje naręczny doręczny terminal, z którego pojedyncza osoba można sterować systemem AMSTA. System można rozbudować o kolejne czujniki lub „efektory”, np. emitery mikrofalowe. Grupa WB oferuje też lekką wersję taktyczną. Opracowaną głównie z myślą o pododdziałach rozpoznania czy specjalnych. Czujniki sejsmiczne rozkłada się wówczas bezpośrednio na ziemi, aby błyskawicznie utworzyć przygodną linię dozoru lub obrony, zgodnie ze zmieniającą się dynamicznie sytuacją taktyczną.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc