Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: Propozycja modyfikacji C-130H Hercules z WZL Nr 2 S.A.

WZL Nr 2 S.A. proponuje gruntowną modernizację kabiny pilotów samolotów C-130H Hercules. Fot. Łukasz Pacholski

W czasie XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. z Bydgoszczy zaprezentowały propozycję modyfikacji samolotów transportowych Lockheed Martin C-130H Hercules, które zostaną przekazane Polsce przez rząd Stanów Zjednoczonych.Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 S.A. przygotowały dwie propozycje modyfikacji awioniki samolotu C-130H Hercules. Jedno rozwiązanie opracowane zostało przez izraelską firmą Elbit Systems, drugie natomiast jest przygotowane przez firmę Northrop Grumman w oparciu o program AMP Inc. 2.

W obu rozwiązaniach główny nacisk położono na zmianę architektury kabiny załogi. Zgodnie z najnowszymi trendami, ma ona objąć montaż wielofunkcyjnych monitorów ciekłokrystalicznych oraz (opcjonalnie) wskaźnika przeziernego HUD. Dodatkowo przedstawiciele bydgoskiej firmy wskazują, że w czasie modyfikacji (która mogłaby być przeprowadzona w czasie planowanego przeglądu strukturalnego PDM) można przygotować także niezbędną instalację do montażu optoelektronicznej głowicy obserwacyjnej.

Rozwiązanie izraelskie jest eksploatowane przez Siły Obronne Izraela i Korei Południowej.

Jak podkreślają przedstawiciele WZL Nr 2 S.A. rozwiązania izraelskie to jedna z opcji, która może zostać zaoferowana Ministerstwu Obrony Narodowej, natomiast program AMP Inc. 2 będzie wdrożony na 176 samolotach C-130H w służbie USAF.

Obecnie wiadomo, że w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się już faza realizacji programu dostaw C-130H Hercules do Polski. Pierwszy egzemplarz (85-00035) został przeholowany z miejsca składowania do jednego z warsztatów znajdujących się w bazie Davis-Monthan. Specjaliści amerykańscy zrealizują przegląd techniczny, który pozwoli na wykonanie lotu dostawczego do Polski.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MSPO 2021: Propozycja modyfikacji C-130H Hercules z WZL Nr 2 S.A.”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc