Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MSPO 2021: Bell rozwija możliwości AH-1Z Viper

W czasie MSPO przedstawiciele portalu zbiam.pl mieli okazję do rozmów z wiceprezesem Bell Textron, Vincem Tobinem. Fot. Bell Textron

W czasie XXIX Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach firma Bell Textron przypomniała o ofercie dla Polski i aktualnych pracach nad udoskonalaniem śmigłowców bojowych AH-1Z Viper.


AH-1Z to jedyna konstrukcja w świecie zachodnim zaprojektowana i wdrożona do produkcji w XXI wieku, obecnie eksploatowana przez Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych. Aktualnie, Bell prowadzi proces ostatecznego montażu pierwszych egzemplarzy przeznaczonych dla Bahrajnu, a dodatkowo przygotowuje się do rozpoczęcia procesu budowy czterech AH-1Z Viper zamówionych przez Republikę Czeską.

W czasie MSPO 2021 w Kielcach przedstawiciele Zespołu Badań i Analiz Militarnych mieli okazję do spotkań oraz rozmów z przedstawicielami firmy Bell Textron. W ich czasie pracownicy amerykańskiego producenta wskazali na fakt, że pomimo iż śmigłowiec został wdrożony do produkcji, to już na etapie projektu przewidziano przestrzeń i możliwości dla modyfikacji, pozwalających na skutecznie działanie w zmieniającym się środowisku pola walki przyszłości; a wspomniany Korpus Piechoty Morskiej ma eksploatować Vipery przynajmniej do 2040 roku. Jednym z ważniejszych elementów rozwijających zdolności AH-1Z jest wdrażanie systemu Link 16. Zgodnie z harmonogramem proces ten ma zakończyć się w 2022 roku, a jednym z atutów wykorzystania systemu wymiany informacji Link 16, w przypadku śmigłowców bojowych AH-1Z Viper, jest budowanie świadomości sytuacyjnej na podstawie danych z innych źródeł o sytuacji na polu walki i zarazem przygotowanie załóg do walki powietrznej z wykorzystaniem kierowanych pocisków Raytheon AIM-9 Sidewinder. Jak podkreśla Vince Tobin, wiceprezes Bell Textron,Viper jest jedynym śmigłowcem bojowym w pełni zintegrowanym z tą bronią, co umożliwia skuteczną walkę ze wiropłatami oraz samolotami potencjalnego przeciwnika. Dodatkowo Link 16 pozwoli na wymianę informacji m.in. z wielozadaniowymi samolotami bojowymi Lockheed Martin F-35 Lightning II (które w liczbie 32 sztuk zostały zamówione przez Polskę).

Udoskonalanie Vipera wpisuje się to w filozofię walki USMC, która zakłada pełne panowanie w powietrzu w obszarze konfliktu zbrojnego. Z tego też względu piloci AH-1Z Viper znani są z dobrego wyszkolenia do walk przeciwko celom latającym. Niebawem ukaże się pełny wywiad z kierownictwem Bell Textron, przedstawiający więcej informacji na temat oferty amerykańskiej firmy dla polskiego wojska i przemysłu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “MSPO 2021: Bell rozwija możliwości AH-1Z Viper”

  1. Link 16 i AIM-9X to niewątpliwe zalety.
    Jeżeli program Kruk zostanie zmodyfikowany i zniknie kretyńska ilość 32 sztuk, ta wnuczka Cobry to mocny zawodnik, 128, ewentualnie 64 i można z Bellem rozmawiać poważnie te 32 sztuki to zawracanie głowy, nic nie da gospodarczo, a militarnie też niczego diametralnie nie zmieni, nie potrzebujemy dwóch eskadr tylko 4-5, dla czterech dywizji i 25 Brygady.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc