Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mostek zintegrowany do ORP Jaskółka zaliczył testy zakładowe

Mostek INTS na ORP Albatros, pierwszym seryjnym Kormoranie II. Fot. Tomasz Grotnik

Kanadyjska spółka OSI Maritime Systems poinformowała o zakończeniu z powodzeniem odbiorczych prób zakładowych FAT (Factory Acceptance Trials) systemu INTS, przeznaczonego do instalacji na pierwszym niszczycielu min drugiej serii typu Kormoran II.

OSI Maritime Systems zawarła w grudniu 2022 roku umowę z PGZ Stocznią Wojenną Sp. z o.o. na dostawę trzech kompletów Zintegrowanego Mostka Nawigacyjnego i Nawigacji Taktycznej INTS (Integrated Navigation and Tactical Solution) do drugiej trójki niszczycieli min projektu 258 Kormoran II. PGZ Stocznia Wojenna działa również jako polskie centrum serwisowe i przedstawiciel OSI. Komplet mostka INTS, który zakończył ostatnio FAT jest przeznaczony do przyszłego ORP Jaskółka (604), budowanego w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku. INTS jest instalowany od pierwszego seryjnego Kormorana II, czyli ORP Albatros (602). Prototypowy ORP Kormoran (601) został wyposażony w system firmy Raytheon Anschütz.

INTS jest w pełni skalowalnym, zgodnym z przepisami Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO i normą NATO STANAG 4564 WECDIS (Warship Electronic Chart Display and Information System) zintegrowanym systemem mostkowym. INTS ma certyfikat zatwierdzenia typu MED (Marine Equipment Directive) wydany przez DNV GL jako Zintegrowany System Nawigacyjny.

Systemy INTS wybrano także do wyposażenia trzech fregat wielozadaniowych projektu 106 Miecznik, budowanych przez PGZ Stocznię Wojenną. Ponadto trafiły na starsze okręty w trakcie ich napraw głównych. Jednym z nich jest okręt hydrograficzny projektu 874 ORP Arctowski, który przeszedł remont w PGZ Stoczni Wojennej.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Mostek zintegrowany do ORP Jaskółka zaliczył testy zakładowe”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc