Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON ogłasza konkurs na systemy bezzałogowe

To już trzecia szansa do zdobycia nagrody. 5000 zł, 10 000 zł, 25 000 zł, a nawet 50 000 zł może trafić do laureatów za realizację projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego (BSP), Bezzałogowego Systemu Lądowego (BSL) lub Bezzałogowego Systemu Morskiego (BSM) do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

Konkurs skierowany jest do studentów i doktorantów uczelni wojskowych. Projekty można składać indywidualnie lub zespołowo. Uczestnicy mogą złożyć więcej niż jeden projekt konkursowy w tym zmodernizować projekt z poprzedniej edycji. Zgłaszane do konkursu prace muszą dotyczyć realizacji projektu BSP, BSL lub BSM do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa.

Projekty można zgłaszać w czterech kategoriach:

  • operacyjno-rozpoznawcze – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz śledzenia obiektu/celu, możliwości monitorowania i kontroli obszaru zainteresowania, np. granic lub strefy przybrzeżnej;
  • bojowe – projekt oceniany pod kątem możliwości przenoszenia i użycia środków bojowych/środków rażenia oraz zwalczania systemów bezzałogowych;
  • amunicja krążąca – projekt oceniany pod kątem możliwości wykrycia, rozpoznania oraz ataku na wyznaczony cel poprzez autodestrukcję;
  • wsparcia – projekt oceniany pod kątem możliwości ewakuacji, dostawy amunicji, wyposażenia, środków medycznych i żywności do wysuniętych stanowisk wojsk własnych.

Do konkursu może zostać zgłoszony zarówno demonstrator technologii/element demonstratora technologii, jak i projekt modernizacji już istniejącej konstrukcji. Projekt nie może być urządzeniem komercyjnie dostępnym. Do jego wykonania mogą posłużyć elementy, układy i komponenty ogólnodostępne.

W pierwszym etapie należy przedstawić koncepcję oraz kosztorys wraz z załącznikami zamieszczonymi w Regulaminie Konkursu. Eksperci MON wybiorą najlepsze spośród zgłoszonych propozycji, a ich autorzy otrzymają fundusze na realizację swoich projektów. Każdy projekt powinien mieć wyznaczonego opiekuna merytorycznego z ramienia Wydziału/Instytutu.

Regulamin konkursu o nagrodę Ministra Obrony Narodowej za opracowanie koncepcji i realizację projektu Bezzałogowego Systemu Powietrznego, Bezzałogowego Systemu Lądowego lub Bezzałogowego Systemu Morskiego do zastosowań związanych z obronnością i bezpieczeństwem państwa oraz więcej informacji dostępne na stronie internetowej Wojskowej Akademii Technicznej.

Należy się spieszyć, ponieważ termin składania projektów mija 16 marca 2023 r.

Źródło: materiały informacyjne MON/WAT

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc