Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON odpowiada na poselską interpelację w sprawie czołgów K2 Black Panther

Fot. Łukasz Pacholski

6 czerwca na stronach Kancelarii Sejmu opublikowano odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej na poselską interpelację Pawła Bejdy w sprawie 180 zamówionych czołgów K2 Black Panther.

Kwietniowa interpelacja obejmowała pytania o rok produkcji kupionych pojazdów. Odpowiedzi na pytania udzielił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Czytamy w niej, pierwszych 10 czołgów K2, dostarczonych do Polski w grudniu ubiegłego roku, zostało wyprodukowanych w 2022 r., czyli czołgi pochodziły z bieżącej linii produkcyjnej. Kolejne dostarczone czołgi zostały wyprodukowane na początku 2023 r. Również pozostałe zamówione egzemplarze, które zostaną dostarczone do 2025 r., będą pochodzić z bieżącej produkcji koreańskiej firmy Hyundai Rotem. Wobec powyższego, wszystkie 180 czołgów K2, przeznaczonych dla Polski, będzie wozami fabrycznie nowymi w momencie dostawy.

Dotychczas do Polski trafiło 22 czołgów K2 Black Panther, które trafiły do 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej (1. batalion czołgów w Morągu). Poza wymienioną jednostką, wozy mają trafić do 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie – obecnie nie jest znany oficjalny harmonogram dostaw. Ogólnie wiadomo, że w bieżącym roku do Polski ma trafić jeszcze sześć K2. W 2024 roku zaplanowano dostawę 56 egzemplarzy, a rok później pozostałych 96.

W najbliższych latach ma zostać także zawarta umowa na produkcję licencyjną kolejnych 820 czołgów, które kryją się pod oznaczeniem K2PL. Jak wskazał, 2 marca, wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak, produkcja czołgów oraz pojazdów towarzyszących na podwoziu gąsienicowym ma odbywać się w należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych S.A. w Poznaniu. Tam też ma zostać utworzone centrum obsługi pojazdów tego typu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc