Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Poseł Paweł Bejda pyta o czołgi K2 Black Panther

Fot. Łukasz Pacholski

26 kwietnia Kancelaria Sejmu upubliczniła interpelację poselską autorstwa Pawła Bejdy (Klub Parlamentarny Koalicja Polska) dotyczącą jakości kupionych w Republice Korei czołgów K2 Black Panther.

W powyższym dokumencie, przesłanym do MON 16 kwietnia, czytamy - w dniu 26 sierpnia 2022 r. została zawarta umowa dotycząca zakupu za 3,37 mld dolarów netto 180 czołgów K2. Pierwsze czołgi K2 trafiły już do Polski pod koniec 2022 r.

Mając na uwadze, że w przypadku haubic K9 okazało się, że rzekomo nowe haubice dostarczone Polsce zostały faktycznie wyprodukowane w 2008 r., proszę o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1) W którym roku zostały wyprodukowane czołgi K2, które w 2022 r. zostały dostarczone Polsce?

2) Proszę o podanie, jaki jest rok produkcji wszystkich 180 czołgów K2, na które wydano ponad 15 mld zł polskiego podatnika.

Dotychczas Wojsko Polskie odebrało piętnaście czołgów (10 w grudniu 2022 roku oraz pięć w marcu). Wszystkie trafiły do 20. Brygady Zmechanizowanej w Morągu. Eksploatujący je żołnierze zrealizowali pierwsze strzelania na poligonie w Orzyszu pod koniec marca. Jak wskazywali sami żołnierze, ze względów bezpieczeństwa pierwsze strzały wykonywał personel fabryczny zdalnie z zewnątrz pojazdów – to z kolei może wskazywać, że wszystkie (w przeciwieństwie do K9A1 Thunder) pochodziły z bieżącej produkcji i były fabrycznie nowymi czołgami.

Zgodnie z deklaracjami 180 zamówionych czołgów K2 Black Panther ma trafić do 16. Dywizji Zmechanizowanej. Poza 20. Brygadą mowa o 9. Brygadzie Kawalerii Pancernej z Braniewa, która proces przezbrajania z PT-91 Twardy ma rozpocząć także w bieżącym roku. Może to oznaczać, że kolejne tegoroczne dostawy (zgodnie z harmonogramem trzynaście wozów) trafi właśnie do braniewskiej jednostki.

Teldat
reklama BMS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Poseł Paweł Bejda pyta o czołgi K2 Black Panther”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc