Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON o zakupie okrętów podwodnych

18 sierpnia na stronach Sejmu pojawiła się odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie interpelacji poselskiej dotyczącej zakupu dla Marynarki Wojennej okrętów podwodnych, które obecnie kryją się pod kryptonimem Orka. Co ciekawe, w odpowiedzi resort poinformował też o kwestii zakupu jednostek pomostowych. 

W lipcu pani poseł Hanna Gill-Piątek zwróciła się do ministerstwa z pytaniem o aktualny stan realizacji programów podwodnych. Odpowiedzi, datowanej na 11 sierpnia, udzielił wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. 

W przypadku programu Okra, czyli zakupu okrętów podwodnych nowej generacji, faza realizacji zakupu rozpocznie się z chwilą zatwierdzenia dokumentów wynikowych fazy analityczno-koncepcyjnej oraz wniosku w sprawie pozyskania nowego sprzętu wojskowego. Odpowiedź nie wskazuje jednocześnie czy faza analityczno-koncepcyjna została już zakończona. 

Zgodnie z innymi informacjami, Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi obecnie proces zakupu “okrętu podwodnego - zdolność pomostowa”. Opis przedmiotu zamówienia został przekazany partnerowi zagranicznemu, którym jest (jak wiadomo od listopada 2019 roku) Szwecja. Według informacji MON, Szwedzi mają dostosować okręt (co ciekawe cały czas pada liczba pojedyncza) do wymagań strony polskiej. Wprowadzenie jednostki typu Södermanland do służby w Marynarce Wojennej ma zostać poprzedzone szkoleniem polskiej załogi w obsłudze urządzeń i systemów pokładowych. 

Najprawdopodobniej kwestia powyższej umowy była jednym z głównym punktów rozmów ministrów obrony Polski i Szwecji, które odbyły się w Warszawie 14 sierpnia. 

(Łukasz Pacholski) Foto: Tomasz Grotnik
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc