Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

MON o zakupach przeciwpancernych pocisków kierowanych

23 czerwca wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz odpowiedział na interpelację poselską grupy posłów złożoną 20 maja i dotyczącą wyjaśnienia kwestii bezprzetargowego zakupu w Stanach Zjednoczonych pocisków FGM-148 Javelin oraz przyszłości programu Pustelnik. 

Grupa piętnastu posłów chciała uzyskać odpowiedź na kwestię procedury zakupu pocisków FGM-148 Javelin oraz przyszłości programu Pustelink, w tym rozwijanego przez polski przemysł obronny zestawu Pirat. 

Wiceminister Skurkiewicz wskazał, że zakupione poprzez procedurę FMS pociski FGM-148 Javelin to broń przeznaczona dla formacji lekkiej piechoty z już opracowanym i wdrożonym systemem szkolenia. Sam zakup dokonano na podstawie decyzji Z-2/DPZ Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 lipca 2019 roku, a także przy zastosowaniu procedury wynikającej z decyzji Nr 141/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lipca 2017 roku. 

W kwestii programu Pustelnik, zakładającego zakup przeciwpancernych pocisków kierowanych o zasięgu do 2 km, wiceminister Skurkiewicz wskazał, że prowadzona jest obecnie faza analityczno-koncepcyjna. Decyzje dotyczące zakupu konkretnego sprzętu wojskowego zostaną podjęte po jej zakończeniu. Rozwijany przez polski przemysł obronny zestaw Pirat jest rozpatrywany przez MON jako jedna z konstrukcji, mogących spełnić wymagania operacyjne. 

(Łukasz Pacholski) Foto: US Army
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc