Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Mielec dostarczy więcej śmigłowców S-70i Black Hawk Filipinom?

Władze Filipin dążą do zakupu kolejnych śmigłowców S-70i Black Hawk. Ich liczba może wzrosnąć do 48 sztuk. Fot. Ministerstwo Obrony Filipin

10 lutego media filipińskie poinformowały, że rząd tego kraju znalazł dodatkowe środki budżetowe na zakupy nowej partii wielozadaniowych śmigłowców transportowych Lockheed Martin S-70i Black Hawk. Ostatecznie ich liczba może wzrosnąć do 48 egzemplarzy. 

Na początku lutego prezydent Republiki Filipin Rodrigo Duterte ogłosił, że zatwierdził plan zakupu nowych wiropłatów. Wówczas deklaracje mówiły o około 15 sztukach. 8 lutego Sekretarz Obrony Delfin Lorenzana powiedział, że rząd rozszerzył plan do 32 śmigłowców. W przypadku zakupu takiej liczby flota S-70i Black Hawk w siłach zbrojnych Filipin wzrośnie do 48 egzemplarzy. Może ona jeszcze ulec zwiększeniu ze względu na docelowe zapotrzebowanie wynoszące około 70 maszyn transportowych, a także prowadzone postępowanie dotyczące zakupu sześciu wiropłatów bojowych. W tym ostatnim S-70i Black Hawk rywalizuje z Bell AH-1Z Viper oraz Boeing AH-64E Guardian.

Obecnie Lockheed Martin realizuje kontrakt na dostawy szesnastu S-70i Black Hawk, które są montowane i dostarczane z należących do amerykańskiej korporacji Polskich Zakładach Lotniczych Sp. z o.o. w Mielcu. W ubiegłym roku na Filipiny trafiło sześć pierwszych, a pozostałe mają zostać dostarczone do końca pierwszego kwartału bieżącego roku.

Realizacja kontraktu na Filipinach to obecnie jeden z kilku projektów dotyczących programu S-70i Black Hawk. W Mielcu montowane są także kolejne egzemplarze przeznaczone dla Departamentu Leśnictwa stanu Kalifornia oraz (najprawdopodobniej) dla sił zbrojnych Tajlandii.

Obok nowego kontraktu na Filipinach, zakłady w Mielcu oczekują m.in. na werdykt komisji przetargowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii, gdzie otwarto oferty w postępowaniu dotyczącym zakupu dwunastu wielozadaniowych śmigłowców dla służb poszukiwawczo-ratowniczych. Według dostępnych informacji, oferta obejmująca S-70M Black Hawk jest najatrakcyjniejsza pod względem ceny całego pakietu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Mielec dostarczy więcej śmigłowców S-70i Black Hawk Filipinom?”

  1. Nasze dwie eskadry Hindów też lepiej byłoby by zastąpić S-70i z ppk Spike które.już w WP są, zamiast modernizować stare szturmowce bez zdolności ppanc. w tym momencie mamy nowe śmigłowce wielozadaniowe z nowoczesną awioniką i.uzbrojeniem z Mielca, Kruk do zamrażarki póki nie będzie kasy na 64-130 śmigłowców pełna szeroka.polonizacja, a 32 szt to za mało i dla wojska i gospodarki

  2. Jedyny pożytek to to, że miejca pracy będą dla Polaków utrzymane i będzie co robić, ale zyski i tak pójdą do spółki nadrzędnej w USA. Wynagrodzenia naszych specjalistów w Mielcu to pewnie ułamek z tego co przyszłoby zapłacić osobom na tych samych stanowiskach za oceanem.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc