Zaloguj

Filipiny kupią więcej śmigłowców S-70i Black Hawk

4 lutego rząd Filipin zatwierdził plan zakupu 15 nowych wielozadaniowych śmigłowców S-70i Black Hawk. Fot. Siły Powietrzne Filipin

4 lutego rząd Filipin ogłosił, że rada bezpieczeństwa państwa zatwierdziła projekt zakupu piętnastu kolejnych wielozadaniowych śmigłowców transportowych Sikorsky S-70i Black Hawk. Powyższa decyzja jest pokłosiem serii wypadków lotniczych z udziałem Bell UH-1 Iroquios.

Pierwsze informacje o przyspieszeniu programu zakupów nowych wiropłatów upubliczniono 24 stycznia bieżącego roku. Było to skutkiem katastrofy UH-1H Iroquios, w której zginęło siedmiu żołnierzy. Wówczas prezydent Rodrigo Duterte zapowiedział, że wydał rozporządzenie w sprawie poszukiwania środków budżetowych na nowe maszyny. Wówczas zakładano, że możliwe będzie kupno do siedmiu wiropłatów. Ostatecznie decyzja rządowa obejmuje zakup piętnastu śmigłowców rodziny Black Hawk – z całą pewnością władze w Manili będą kontynuować proces nabycia S-70i Black Hawk z Mielca. Pierwszych sześć zostało już wdrożonych do linii, a do końca pierwszego kwartału dostawy obejmą kolejnych dziesięć.

Potrzeba przyspieszonego wycofania UH-1 Iroquois powoduje pojawienie się zapotrzebowania na 55 nowych wiropłatów transportowych. Niestety czynniki budżetowe powodują, że w najbliższych latach Filipiny będą w stanie zakupić jedynie 15 sztuk. Obecnie brak informacji odnośnie procedury zakupu, a także harmonogramu – z całą pewnością kluczem będą negocjacje pomiędzy zamawiającym i producentem.

W ostatnich miesiącach na Filipinach doszło do trzech incydentów z udziałem śmigłowców Bell UH-1 Iroquois eksploatowanych w siłach zbrojnych tego kraju. 23 lipca 2020 roku tuż po starcie doszło do katastrofy UH-1D (pochodzącego z nadwyżek sprzętowych Republiki Federalnej Niemiec) w pobliżu bazy Cauayan (zginęły cztery osoby znajdujące się na pokładzie), 26 listopada 2020 roku z powodu warunków atmosferycznych awaryjnie lądował UH-1H transportujący ciężko rannego żołnierza (który ostatecznie zmarł w oczekiwaniu na dostarczenie do szpitala), a 16 stycznia bieżącego roku w katastrofie UH-1H zginęło 7 żołnierzy.

Obecnie w Azji dalekowschodniej S-70i Black Hawk są eksploatowane przez siły zbrojne Brunei oraz Tajlandii. Od końca zeszłego roku należące do korporacji Lockheed Martin Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o. realizują dostawy na Filipiny.

 

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Filipiny kupią więcej śmigłowców S-70i Black Hawk”

  1. S-70i to najlepiej sprzedający się wyrób polskiego przemysłu obronnego, gratuluje Mielcowi kolejnego sukcesu, 31 S-70i i 8 Sokołów filipińskie zakupy śmigłowców wyprodukowanych w Polsce w XXI wieku, a ile kupiło nasze państwo w tym czasie???!!!

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc