Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lufy do Panzerhaubitze 2000

Rheinmetall dostarczy lufy do 155 mm armatohaubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000 nieujawnionemu kontrahentowi europejskiemu. Fot. Rheinmetall

27 maja grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o zawarciu umowy eksportowej na dostawę luf do 155 mm armatohaubic samobieżnych Panzerhaubitze 2000.

Nabywcą jest nieujawnione europejskie państwo. Informacja o zamówieniu również nie jest zbyt precyzyjna, wiadomo bowiem jedynie, że mowa o „trzycyfrowej liczbie luf” (a więc nie mniej niż 100, nie więcej niż 999) o wartości „w niskim trzycyfrowym przedziale w EUR” (zapewne więc nieco ponad 100 mln EUR). Lufy zostaną dostarczone zamawiającemu w latach 2024‒2029. Producent deklaruje, że planowana dostawa to część dużego programu rozwoju produkcji luf, dział i uzbrojenia w ogóle, jaki wdrożono w grupie Rheinmetall AG w celu sprostania przyszłym, stale rosnącym potrzebom i wymaganiom odbiorców. Działo armatohaubicy samobieżnej Panzerhaubitze 2000 ma kaliber 155 mm, a jego lufa ma długość 52 kalibrów. Lufa ma 60 bruzd prawoskrętnych. Wewnętrzna powierzchnia lufy jest chromowana, a cała lufa jest hartowana. Lufa bez negatywnych konsekwencji (obniżenie trwałości) znosi strzelanie w tempie 3 strz./10 s, 10 strz./min lub 8 strz./min przez trzy minuty. Teoretycznie podczas dłuższego prowadzenia ognia szybkostrzelność powinna spaść do 3 strz./min, co uniemożliwia przekroczenie granicznej wartości temperatury lufy, tj. 160°C. Jej przekroczenie mogłoby doprowadzić nawet do przedwczesnego samozapłonu ładunków miotających w komorze nabojowej. Niemiecka instrukcja do PzH 2000 zaleca nieprzekraczanie liczby 100 strzałów na dobę w celu niespowodowania nadmiernego wzrostu zużycia lufy. Warto odnotować, że te same lufy (i w ogóle całe działa) są stosowane również w module artyleryjskim AGM produkcji KNDS Deutschland.

W Europie znajduje się większość z państw, których siły zbrojne używają Panzerhaubitze 2000. Oprócz Niemiec są to: Włochy, Holandia, Grecja, Chorwacja, Litwa, Węgry, a od niedawna również Ukraina (działa dostarczone z zapasów niemieckich i holenderskich wojsk lądowych). W praktyce chodzi najprawdopodobniej o jedno z dwóch pierwszych państw z listy, będących największymi użytkownikami PzH 2000. Nie jest też wykluczone, że Niemcy zamówiły lufy dla siebie i dla Ukrainy w celu zapewnienia części zamiennych do szybko zużywanych na wojnie dział.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc