Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Łowca słynnych wraków kupiony przez US Navy

R/V Petrel w 2017 roku. Fot. HarrisDPO/Wikipedia

Statek badawczy R/V Petrel, znany głównie z wypraw w poszukiwaniu wraków słynnych okrętów z okresu II wojny światowej, został kupiony przez Naval Sea Systems Command, jedno z dowództw technicznych Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Umowa wartości 12,4 mln USD została zawarta pomiędzy właścicielem statku, spółką BVI Corp. ze Seattle w stanie Washington, a Dowództwem Systemów Morskich Marynarki Wojennej NAVSEA (Naval Sea Systems Command). Oprócz używanej jednostki obejmuje ona również części zamienne.

R/V Petrel został zbudowany w 2003 roku jako Seaway Petrel. Potem dwukrotnie zmieniał nazwy i właścicieli, aż w 2016 roku zakupił go Paul Gardner Allen, założyciel Microsoftu.

Było to po odkryciu wraku japońskiego pancernika Musashi i wyprawie do wraku krążownika liniowego HMS Hood w 2015 roku, do których używał swojego megajachtu Octopus i załogowego pojazdu podwodnego Pagoo. Allen kupił Petrela w 2016 roku, aby stał się platformą badawczą i eksploracyjną. Po modernizacji w latach 2016-2017, statek wyposażono w bezzałogowy pojazd zdalnie sterowany Argus 6000 i pojazd autonomiczny Remus 6000, mogące operować do głębokości 6000 m, jak też nową kadłubową echosondę wielowiązkową Kongsberg EM710 o wysokiej rozdzielczości. Po tych zabiegach Allen ruszył na kolejne wyprawy w poszukiwaniu słynnych wraków. A tych było wiele.

W 2017 roku odkrył: włoski niszczyciel Artigliere, krążownik ciężki USS Indianapolis, który wiózł części bomby atomowej Little Boy, japońskie pancerniki Yamashiro i Fusō oraz niszczyciele Michishio, Yamagumo, i Asagumo, jak też niszczyciele USS Ward i USS Cooper oraz japońskie Shimakaze i dwa inne, niezidentyfikowane.

Rok później Allen odnalazł wrak samolotu C-2A Greyhound z lotniskowca USS Ronald Reagan, który spadł do Morza Filipińskiego w 2017 roku, słynny lotniskowiec USS Lexington i krążowniki lekkie Helena oraz Juneau. Zlokalizował również australijski okręt podwodny AE1 z I wojny światowej.

W 2018 roku przyniósł kolejne sensacyjne odkrycia, w tym wraki: lotniskowców USS Hornet, USS Wasp, Kaga i Akagi, japońskiego pancernika Hiei, krążowników Mogami, Maya, Furutaka i Chōkai oraz licznych niszczycieli amerykańskich i japońskich.

R/V Petrel zakończył kampanię u Allena w 2020 roku w związku z pandemią COVID-19. Potem już nie nie brał udziału w nowych ekspedycjach.

NAVSEA nie podała celu zakupu statku.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc