Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Lockheed Martin dostarczył 500. seryjny egzemplarz samolotu C-130J Super Hercules

Lockheed Martin dostarczył 500. seryjny egzemplarz samolotu C-130J Super Hercules. Fot. Lockheed Martin

15 marca korporacja Lockheed Martin poinformowała o dostarczeniu 500. seryjnego egzemplarza samolotu rodziny C-130J Super Hercules. Jubileuszowy egzemplarz to transportowy C-130J-30, który trafił do 130. Skrzydła Lotniczego Gwardii Narodowej stanu Wirginia Zachodnia.


Dotychczas producent dostarczył samoloty do 22 państw świata, które spędziły w powietrzu ponad 2 mln godzin, z czego wiele w czasie działań bojowych i operacyjnych na różnych kontynentach. Obok standardowych wersji transportowych (C-130J oraz C-130J-30) producent wdrożył inne konfiguracje specjalne. Produkcja pierwszych z nich została zrealizowana w 1998 roku – w ciągu lat konstrukcja uzyskała popularność pomimo konkurencji na rynku w postaci Embraer KC-390, Airbus A400M czy Kawasaki C-2. Od 2013 roku produkcja ustabilizowała się na poziomie około 25 egzemplarzy rocznie. W 2020 roku Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz Lockheed Martin zawarli wieloletnią umowę w sprawie produkcji samolotów do 2030 roku.

2 mln godzin spędzonych w powietrzu to także starty, które dotychczas objęły ponad dziesięć egzemplarzy różnych użytkowników.

Wśród najnowszych sukcesów marketingowych korporacji Lockheed Martin i programu C-130J Super Hecules należy wymienić dostawę pierwszego seryjnego egzemplarza LM-100J (do Algierii) czy też do najnowszego klienta, którym jest Republika Federalna Niemiec. W najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych zamówień: Filipin czy Niderlandów. Dodatkowo producent promuje swoją konstrukcję m.in. w Polsce, gdzie prowadzone są prace studialne związane programem Drop.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc