Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Leonardo zmodernizuje Cormoranty

24 maja Ministerstwo Obrony Kanady poinformowało o rozpoczęciu formalnych negocjacji z koncernem Leonardo w sprawie modernizacji i rozszerzenia możliwości floty śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych CH-149 Cormorant.

Umowa ma mieć wartość około 1 mld dolarów i pozwolić na bezpieczną eksploatację śmigłowców przynajmniej do 2040 roku. W ramach kontraktu prace modernizacyjne ma przejść czternaście wiropłatów, a dodatkowo planowany jest zakup kolejnych siedmiu śmigłowców – drugi z elementów programu może oznaczać rezygnację z próby przebudowy, odkupionych od koncernu Lockheed Martin VH-71, które pozyskano w 2011 roku jako źródło części zamiennych. Według części źródeł, po modernizacji maszyny mają reprezentować standard zbliżony do maszyn dostarczanych Norwegii. Wraz ze śmigłowcami Kanadyjczycy chcą zakupić symulatory i urządzenia szkolno-treningowe, pakiet części zamiennych oraz inne elementy usług dodatkowych.

Kanada była pierwszym eksportowym klientem dla śmigłowców rodziny AW101. W 1998 roku zamówiono piętnaście egzemplarzy, które rozpoczęto dostarczać we wrześniu 2001 roku – ich głównym zadaniem są operacje poszukiwawczo-ratownicze na obszarze kraju oraz oceanów. W 2006 roku jeden z egzemplarzy został utracony w czasie ćwiczeń ratowniczych w rejonie Nowej Szkocji.

(ŁP) Foto: Ministerstwo Obrony Kanady
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc