Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Leonardo z umową NATO na radar dalekiego zasięgu [WIDEO]

Fot. Leonardo

19 czerwca 2023 r., podczas trwającego w Paryżu Międzynarodowego Salonu Lotniczego Paris Air Show 2023, spółka Leonardo poinformowała zawarciu umowy z Natowską Agencja Wsparcia i Zakupów (NATO Support and Procurement Agency – NSPA) na dostawę nowego przenośnego radaru obrony powietrznej dalekiego zasięgu RAT 31 DL/M. Wartości umowy nie podano, wiadomo jednak, że obejmuje ona również m.in. wsparcie procesu wdrożenia do służby oraz pakiet szkoleniowo-logistyczny.

Będzie to już trzeci taki system produkcji Leonardo w niemieckich siłach powietrznych. Dotychczas używane przez Luftwaffe dwa radary dostarczone przez Selex ES – spółkę z grupy Finmeccanica, obecnie Leonardo,  są w służbie już ponad dekadę i  w niedługim czasie mają przejść modernizację (midlife-upgrade – MLU) na podstawie zawartych wcześniej umów.

RAT 31 DL/M to przeznaczony do kontroli obszaru powietrznego taktyczny programowany radar trójwspółrzędny dalekiego zasięgu. Nazwa RAT to skrót od włoskiego Radar Avvistamento Terrestre, czyli w wolnym tłumaczeniu naziemny radar rozpoznawczy. Litera D w nazwie oznacza pasmo radiowe od 1 do 2 GHz w terminologii NATO (NATO D-band) – czyli pasmo L standardu IEEE oraz ITU. L natomiast pochodzi od angielskiego Long range i oznacza wspomniany wyżej daleki zasięg, zaś M oznacza wersję przenośną (Mobile).

Według informacji udostępnionych przez producenta RAT 31 DL/M jest urządzeniem dookólnym wykrywającym obiekty latające, w tym pociski balistyczne, i określającym ich położenie (odległość, wysokość i azymut) w promieniu 400 km i do pułapu 30 km. Radar wyposażony jest w funkcję identyfikacji „swój-obcy”. Łączna masa systemu to ok. 30 ton, jednak dzięki modułowej konstrukcji może on być transportowany w trzech częściach pojazdami kołowymi, za pomocą śmigłowców lub, na dalsze odległości, samolotami transportowymi, jak np. C-130.

Dotychczas ponad 70 stacji radiolokacyjnych typu RAT 31 w różnych wariantach trafiło do użytkowników w 11 krajach na całym świecie – w tym w Polsce. Trzy systemy RAT 31 DL (Backbone) znajdują się w wyposażeniu pododdziałów 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej.

Marcin Wiącek na podstawie informacji prasowej Leonardo.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc