Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Leonardo dostarczy armaty kalibru 127 mm dla niemieckich fregat F126

Armata morska OTO 127/64 LW. Fot. Leonardo

29 marca włoski koncern Leonardo poinformował o wyborze przez niderlandzką stocznię Damen Naval armaty pokładowej OTO 127/64 LW Vulcano jako głównego uzbrojenia artyleryjskiego nowych fregat rakietowych typu F126 dla Deutsche Marine.

Umowa poza dostawą samych dział, obejmuje pakiet wsparcia logistycznego w zakresie konserwacji i napraw, symulator do szkolenia załogi oraz uruchomienie samego systemu artyleryjskiego. Wybór tego wzoru uzbrojenia nie jest zaskoczeniem, ponieważ uzbrojenie tych jednostek ma być w jak największym stopniu zunifikowane z tym, które otrzymały fregaty typu F125 (Baden-Württemberg). Te ostatnie okręty uzbrojone są właśnie w armatę pokładową OTO 127/64 LW Vulcano.

Hein van Ameijden, dyrektor zarządzający Damen Naval powiedział: "Projekt F126 rozwija się z pełną prędkością i w godnej zaufania współpracy z władzami niemieckimi. Leonardo jest idealnym partnerem dla naszej misji dostarczenia co najmniej czterech najnowocześniejszych fregat dla niemieckiej marynarki wojennej. F126 ustanowi nowy standard w zakresie modułowości i możliwości, a morski system artyleryjski Leonardo jest ważnym wkładem w tym zakresie.”

Nowy kontrakt stanowi kolejny przykład strategicznej współpracy między Leonardo a Damen Naval i Koninklijke Marine. Nie tak dawno niderlandzkie Ministerstwo Obrony wybrało armaty morskie OTO 127/64 LW Vulcano wraz z automatycznym systemem ładowania amunicji (Automatic Ammunition Handling System - AAHS), w celu modernizacji czterech fregat obrony przeciwlotniczej typu De Zeven Provinciën.

Produkowana przez Leonardo w zakładzie w La Spezia (wcześniej OTO Melara) armata morska OTO 127/64 LW (Light Weight) z amunicją typu Vulcano to zaawansowany technologicznie i w pełni cyfrowy morski system artyleryjski. Armata ta może wykorzystywać zarówno standardową amunicję kaliber 127 mm, jak i oba warianty amunicji Vulcano 127 mm tj. Guided Long Range (GLR) i Ballistic Extended Range (BER). W tym ostatnim przypadku okręt wyposażony w ten system zdolny jest do zwalczania celów w odległości do 85 km przy zachowaniu precyzyjnej celności.

Cztery fregaty typu F126 zasilą Deutsche Marine w latach 2028-2031. Ich budowę zlecono niderlandzkiej stoczni Damen Naval (dawniej Damen Schelde Naval Shipbuilding) wchodzącej w skład grupy stoczniowej Damen, która wygrała przetarg i zawarła 19 czerwca 2020 r. umowę na zaprojektowanie i budowę tych okrętów z Federalnym Urzędem ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Bundeswehry (BAAINBw). Większość prac zostanie wykonana w Niemczech w hamburskiej stoczni Blohm+Voss, należącej od 2016 r. do grupy Fr. Lürssen Werft (obecnie NDL - Naval Vessels Lürssen), zaś integracją systemu walki zajmie się Thales Deutschland. W budowie bloków kadłubowych i nadbudówek uczestniczyć będzie inny zakład Lürssena stocznia Peene-Werft w Wolgaście, jak też stocznia German Naval Yards w Kilonii. Umowa na budowę fregat F126 zawiera opcję umożliwiają zamówienie dwóch kolejnych jednostek tego typu po roku 2032.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Leonardo dostarczy armaty kalibru 127 mm dla niemieckich fregat F126”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc