Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kroczek w sprawie zakupu systemu Patriot

6 lipca minister Antoni Macierewicz poinformował o podpisaniu w nocy memorandum w sprawie zakupu przez Ministerstwo Obrony Narodowej zestawów obrony powietrznej Raytheon Patriot. Jest to kolejna informacja związana z pozyskaniem amerykańskiej broni przez Polskę w czasie wizyty prezydenta Trumpa w Warszawie.

Jak poinformował minister, podpisane memorandum oznacza zgodę rządu Stanów Zjednoczonych na sprzedaż do Polski systemu Patriot w najnowszej konfiguracji, a więc systemem dowodzenia IBCS oraz radarem dookólnym wykorzystującym technologię azotku galu (GaN). Co więcej strona amerykańska zgodziła się na polonizację oraz przekazanie technologii pocisków SkyCeptor oraz radarów dookólnych GaN.

Według memorandum, do grudnia 2017 roku Stany Zjednoczone przekażą Polsce ofertę zakupu (LoA) systemu Patriot obejmującą konfigurację 3+ z pociskami PAC-3 MSE oraz systemem IBCS. Jednocześnie zasygnalizowano, że nie dojdzie do wypożyczenia lub późniejszego odkupu stacji radiolokacyjnych należących do US Army. Dostawy pierwszych zestawów przewiduje się rozpocząć w 2022 roku. W ramach drugiej fazy programu Stany Zjednoczone (na podstawie procedury FMS) planują integrację z systemem pocisku SkyCeptor, radaru dookólnego oraz polskich sensorów. Oferta (LoA) powyższej fazy ma zostać przedstawiona Polsce do końca 2018 roku.

Ze względu na fakt, że powyższe memorandum ma charakter intencyjny (MoI), nie ma żadnej prawnej mocy wiążącej.

(ŁP) Foto: Raytheon
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc