Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kontrakt na system NASAMS dla Ukrainy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych zamówił system NASAMS dla Ukrainy. Fot. Kongsberg

26 sierpnia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z korporacją Raytheon w sprawie zamówienia systemu przeciwlotniczego NASAMS, którego ostatecznym użytkownikiem mają być Siły Zbrojne Ukrainy.


Umowa ma wartość 182,3 mln USD i ma zostać zrealizowana do sierpnia 2024 roku. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie – zgodnie z komunikatem w całości fundusze pochodzą z budżetu Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych przeznaczonego na pomoc wojskową Ukrainie. Szczegóły nie zostały upublicznione.

W ramach pakietów pomocy wojskowej, uruchamianych w ostatnich tygodniach przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, po autoryzowaniu przez prezydenta tego kraju, Ukraina ma otrzymać osiem zestawów NASAMS wraz z niezbędnym zapasem amunicji (w postaci pocisków kierowanych AIM-120 AMRAAM). Dotychczasowa liczba zestawów została zatwierdzona w ramach dwóch osobnych pakietów pomocowych (dwa i sześć). Zgodnie z dostępnymi informacjami, proces szkolenia ukraińskiego personelu wojskowego w obsłudze ma się dopiero rozpocząć.

Każdy zestaw ma obejmować sześć wyrzutni wraz ze stacjami radiolokacyjnymi oraz stanowiskami dowodzenia i kierowania ogniem. Broń może wzmocnić potencjał sił obrony przeciwlotniczej w zabezpieczeniu kluczowych obiektów o znaczeniu strategicznym bądź ochraniać miasta przed zagrożeniem ze strony pocisków manewrujących odpalanych przez Rosjan.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc