Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Raytheon i Kongsberg testują pocisk przeciwlotniczy AMRAAM-ER

Na terenie Norwegii przeprowadzono próbę pocisku AMRAAM-ER. Fot. Raytheon

12 maja korporacja Raytheon poinformowała, że wraz ze specjalistami z norweskiej firmy Kongsberg przeprowadzili kolejną próbę pocisku kierowanego AMRAAM-ER, który został odpalony z naziemnej wyrzutni systemu przeciwlotniczego NASAMS 2.


Test został przeprowadzony na norweskim poligonie Andoya. Dostarczył ważnych danych dotyczących możliwości rozwojowych oprogramowania pocisku. Dodatkowo sprawdzono w praktyce zmiany samej wyrzutni, która została specjalnie dostosowana do pocisku AMRAAM-ER, charakteryzującego się większymi rozmiarami i masą startową. Sama próba ma także związek z realizacją zamówień ze strony klientów ‒ przynajmniej dwóch – Katar i Węgry – już podpisało umowy na dostawy pocisków AMRAAM-ER wraz z systemem NASAMS 2. Dostawy mogą rozpocząć się po zakończonym procesie certyfikacji nowego pocisku w ramach systemu.

Pocisk AMRAAM-ER został zaprojektowany w kooperacji Raytheona i Kongsberga jako kolejny element systemu NASAMS 2, który staje się coraz popularniejszy zarówno wśród państw NATO i innych odbiorców eksportowych, charakteryzujący się większym zasięgiem od dotąd wykorzystywanych rakiet lotniczych. Wśród najnowszych użytkowników NASAMS-a można wymienić Litwę (gdzie system został wdrożony do służby pod koniec 2020 r.) i Węgry, których władze podpisały umowę na jego zakup w listopadzie 2020 r. Rozwiązania amerykańsko-norweskie są także promowane w Polsce, w ramach programu Narew, który ma stanowić uzupełnienie dla zestawów średniego zasięgu Wisła/Patriot.

Podczas opracowania pocisku AMRAAM-ER wykorzystano gotowe i przetestowane komponenty ‒ układ naprowadzania i oprogramowanie oraz głowicę bojową najnowszych wersji pocisku „powietrze-powietrze” AIM-120C, a także zespół napędowy i układ sterowania morskiego pocisku przeciwlotniczego RIM-162 ESSM. Dzięki temu ma charakteryzować się możliwością zwalczania celów powietrznych znajdujących się w promieniu nawet 60 km od wyrzutni.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Raytheon i Kongsberg testują pocisk przeciwlotniczy AMRAAM-ER”

  1. NASAMS niby oferta dobra jak inne, ale tylko pozornie oferta która nie daje nam pełnego transferu technologii jeżeli chodzi o produkcję pocisku nie ma dla nas żadnej wartości.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc