Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejny etap prób AGM-179 JAGM z AH-1Z Viper

USMC kontynuuje proces prób i integracji pocisków AGM-179 JAGM ze śmigłowcami Bell AH-1Z Viper. Fot. USMC

31 stycznia Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o realizacji kolejnego etapu prób kierowanych pocisków Lockheed Martin AGM-179 JAGM realizowanych przez Korpus Piechoty Morskiej w ramach procesu integracji uzbrojenia ze śmigłowcami Bell AH-1Z Viper.


Druga seria prób miała miejsce w grudniu ubiegłego roku na jednym z poligonów w południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych. W jego ramach personel doświadczalnej eskadry VMX-1 wykonywał loty śmigłowców bojowych Bell AH-1Z Viper uzbrojonych w kierowane pociski AGM-179 JAGM – tym razem testy objęły zwalczanie celów naziemnych. Jak wskazuje komunikat, odnotowano zwiększenie możliwości ofensywnych wiropłatów, które dysponowały nowym systemem uzbrojenia. W ramach prób odpalono osiem pocisków, które zniszczyły cele opancerzone w różnych scenariuszach operacyjnych. Uzyskane dane mają pozwolić m.in. na zmiany w taktyce oraz procedurze użycia śmigłowców zintegrowanych z AGM-179 JAGM.

Jak już wspomniano, była to druga seria prób realizowana przez Korpus Piechoty Morskiej. W listopadzie strzelania, prowadzone na poligonach w rejonie Florydy, obejmowały atakowanie i eliminację celów nawodnych – tego typu wymóg jest ważny dla użytkownika, który działa także w środowisku morskim.

Zgodnie z deklaracjami Korpusu Piechoty Morskiej, pełna integracja pocisków AGM-179 JAGM ze śmigłowcami Bell AH-1Z Viper ma zakończyć się w bieżącym roku. Jest to jeden z elementów wieloletniego programu rozwoju możliwości powyższej konstrukcji finansowany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych. Obecnie obok nowego uzbrojenia, drugim prowadzonym projektem jest montaż terminali systemu wymiany informacji Link 16 – trzecia transza urządzeń została zakontraktowana przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych pod koniec stycznia bieżącego roku. Ich dostawcą będzie korporacja Northrop Grumman, która wyprodukuje 55 kompletów przeznaczonych dla AH-1Z Viper oraz UH-1Y Venom.
Produkowane przez korporacje Lockheed Martin pociski AGM-179 JAGM mają stać się standardowym typem precyzyjnego uzbrojenia powietrze-ziemia oraz ziemia-ziemia amerykańskich sił zbrojnych (zastępując obecnie używane BGM-71 TOW, AGM-114 Hellfire oraz AGM-65 Maverick). Z tego też względu zostaną zintegrowane z dużą liczbą nosicieli – prace nad certyfikacją z AH-1Z Viper są obecnie najbardziej zaawansowane i pozwolą na wdrożenie do eksploatacji, jak już wspomniano, w bieżącym roku. Dotychczas jedynym użytkownikiem eksportowym stała się Wielka Brytania, która zamówiła niewielką partię w maju 2021 roku.

Z całą pewnością rozwój procesu integracji pocisku AGM-179 JAGM z nosicielami powinien być bacznie obserwowany w Polsce, gdzie w najbliższych miesiącach Ministerstwo Obrony Narodowej powinno podjąć decyzję o wyborze następcy dla śmigłowców bojowych Mil Mi-24D/W.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc