Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejnych 50 JLTV dostarczonych Litwie

Kolejnych 50 sztuk JLTV dostarczono Litwie. Fot. Ministerstwo Obrony Litwy

1 grudnia Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało, że do tego kraju dostarczono drugą partię wielozadaniowych samochodów opancerzonych Oshkosh Defence JLTV zamówionych poprzez procedurę FMS w Stanach Zjednoczonych.

Druga transza pojazdów obejmowała 50 wozów, które dołączyły do 50 dostarczonych w lecie. Sprzęt został zamówiony w listopadzie 2019 roku, a transport ze Stanów Zjednoczonych odbywał się drogą morską. Kolejnych 100 sztuk ma trafić na Litwę w przyszłym roku. W październiku Ministerstwo Obrony Litwy poinformowało o podpisaniu nowej umowy z władzami amerykańskimi, która obejmuje kolejnych 300 egzemplarzy – mają zostać dostarczone w latach 2023-24. Część z nich ma zostać wyposażona w zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie CROWS, natomiast pozostałe otrzymają klasyczne wieże dla wkm M2 kalibru 12,7 mm.

Obecnie Litwa staje się największym (eksportowym) klientem na samochody rodziny JLTV. Dotychczas Oshkosh, za pośrednictwem procedury FMS, dostarczył wozy tego typu do Litwy, Słowenii oraz Czarnogóry. Dodatkowo zamówienia na nie złożyły także Belgia (DCS, 322 sztuk), Brazylia, Rumunia oraz Macedonia Północna. Poza tym zainteresowanie konstrukcją wyraża m.in. Grecja oraz Portugalia.

Dotychczas Oshkosh Defense LLC zbudował i dostarczył blisko 17000 pojazdów rodziny JLTV, które są eksploatowane w ponad 50 miejscach na świecie.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc