Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Oshkosh Defense dostarczył 10 000 egzemplarzy JLTV

Oshkosh Defense realizuje produkcję samochodów opancerzonych JLTV. W lutym poinformował o dostarczeniu egzemplarza o numerze seryjnym 10 000. Fot. US Army

9 lutego korporacja Oshkosh Defense poinformowała o dostarczeniu jubileuszowego egzemplarza opancerzonego pojazdu JLTV o numerze seryjnym 10 000. Powyższe wydarzenie to okazja do podsumowania dotychczasowych sukcesów programu.Oshkosh Defense został wybrany przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych do realizacji programu rozwoju i dostaw opancerzonych samochodów JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) w sierpniu 2015 r. Tylko dla amerykańskich sił zbrojnych (Armii i Korpusu Piechoty Morskiej) planowany jest zakup około 65 tys. egzemplarzy. Dodatkowo do powyższej listy mają dołączyć także US Air Force i US Navy (około 2500 sztuk). Od 2015 r. Departament Obrony sukcesywnie kupuje kolejne partie, do lutego tego roku producent otrzymał zamówienia na 18 126 sztuk, z których część trafi do klientów eksportowych. Obecnie lista państw, które już zamówiły bądź planują podpisanie kontraktu obejmuje: Wielką Brytanię (w lipcu 2017 r. Departament Stanu zatwierdził zgodę na sprzedaż do tego państwa 2747 egzemplarzy), Belgię (w październiku 2020 r. zamówiono 322 sztuk), Czarnogórę (zamówiono 67 sztuk, a pierwsze dostarczono w październiku 2020 r., powyższe państwo jest pierwszym użytkownikiem JLTV poza Stanami Zjednoczonymi), Słowenię (zamówiono 38 sztuk), Litwę (w listopadzie 2019 r. zamówiono 200 sztuk), Brazylię (zamówiono 12 sztuk) i Macedonię (zamówiono 33 egzemplarzy). Dodatkowo zainteresowanie wyraża także Portugalia.

W przypadku amerykańskich sił zbrojnych, 6500 wozów JLTV skierowano do działań operacyjnych poza granicami kraju. Stacjonują w 30 bazach rozsianych na całym świecie. Ich głównym zadaniem jest zastąpienie w akcji wielozadaniowych samochodów rodziny HMMWV, które jak pokazały doświadczenia konfliktów asymetrycznych w Iraku oraz Afganistanie nie gwarantują odpowiedniego poziomu ochrony załogom przez zagrożeniem ze strony improwizowanych ładunków wybuchowych.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc