Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne zestawy precyzyjnego naprowadzania PGK dla US Army

US Army zamówiła kolejne zestawy precyzyjnego naprowadzania PGK do amunicji artyleryjskiej. Fot. US Army.

24 maja Dowództwo Kontraktów Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych (US Army Contracting Command) złożyło zamówienie w firmie Alliant Techsystems Operations LLC na dostawy zestawów precyzyjnego naprowadzania M1156 PGK do amunicji artyleryjskiej.


Zamówienie o wartości 167,8 mln USD jest oznaczone numerem P00077 i stanowi aneks do kontraktu W15QKN-13-C-0074 z 30 sierpnia 2013 r. Jest to zatem kontrakt cząstkowy umowy wieloletniej o całkowitej wartości sięgającej niemal 836 mln USD. Termin zakończenia realizacji zamówienia przewidywany jest na 23 maja 2024 r. Zestawy PGK zostaną wykonane w zakładach w Plymouth w stanie Minnesota. Nie podano, ile zestawów otrzyma US Army na mocy majowego kontraktu.

M1156 PGK (Precision Guidance Kit, pol. zestaw precyzyjnego naprowadzania), opracowany przez Alliant Techsystems (obecnie część koncernu Northrop Grumman), jest urządzenie wkręcane w przednią część korpusu pocisku artyleryjskiego w miejsce standardowego zapalnika, integrujące odbiornik GPS, elementy wykonawcze układu sterowania i zapalnik. Do korygowania toru lotu służą cztery niewielkie powierzchnie sterowe. Urządzenie można stosować mi.in. Do 155 mm pocisków M539A1 i M795. Kołowy błąd trafienia (CEP) nie przekracza 50 m niezależnie od odległości prowadzenia ognia, co jest znacznie lepszym wynikiem, niż w przypadku tradycyjnej amunicji (dla M549A1 ze standardowym zapalnikiem może sięgać aż 267 m). Zestaw wprowadzono do uzbrojenia w 2013 r. Obecnie koncern BAE Systems opracowuje odpowiednik PGK do pocisków o wydłużonym zasięgu.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc