Zaloguj
reklama Świdnik
reklama Świdnik
reklama PIT-Radwar
reklama Świdnik
reklama Świdnik

BAE Systems opracuje ER-PGK dla US Army

22 lipca koncern BAE Systems otrzymał od Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych kontrakt na opracowanie systemów naprowadzania do pocisków artyleryjskich dalekiego zasięgu (Long Range Precision Guidance Kit, LR-PGK).

Umowa o wartości 33 mln USD ma zapewnić US Army zdolność prowadzenia precyzyjnego ognia artyleryjskiego z wykorzystaniem amunicji kalibru 155 mm, wystrzeliwanej z długolufowych dział armatohaubic samobieżnych M1299 (głęboka modernizacja dział samobieżnych rodziny M109, wciąż jeszcze występująca jako XM1299, z działem XM907 o długości lufy 58 kalibrów i komorze nabojowej o zwiększonej objętości) czy M777ER (armatohaubica holowana o długości lufy 55 kalibrów), choć LR-PGK będą kompatybilne także ze starszymi działami (i z pociskami M795, M1128, M549A1 i XM1113). W wypadku M1299 możliwe ma być prowadzenie ognia na dystansie nawet powyżej 70 km (a w przyszłości wartość ta może być osiągnięta także przez M777ER, które podczas testów przekraczają już 60 km donośności). Podobnie, jak starsze zestawy PGK Northrop Grummana, także ER-PGK mają umożliwić prowadzenie precyzyjnego ognia nawet na ekstremalnie dalekich z dzisiejszego punktu widzenia dystansach. Podobnie jak poprzednik, LR-PGK jest układem korygującym trajektorię lotu, wykorzystującym system nawigacji satelitarnej GPS (sygnał odbierany jest dzięki zestawowi nowych anten, która mają być wg producenta bardziej odporne na zakłócenia) i cztery powierzchnie sterowe. Możliwości LR-PGK zostały zademonstrowane przez producenta w ośrodku testowym Yuma Proving Ground we wrześniu 2019 r.

Zgodnie z podpisaną umową  BAE Systems ma do 2023 r. dostarczyć partię LR-PGK nieujawnionej wielkości do testów w celu dalszej weryfikacji przydatności rozwiązania. Zbadane zostaną m.in. odchylenie wobec punktu celowania i niezawodność zestawu w warunkach zbliżonych do rzeczywistego pola walki.

(Bartłomiej Kucharski) Foto: BAE Systems
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc