Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne zamówienie na CV-22B Osprey

Departament Obrony zamówił dwa kolejne samoloty transportowe Bell-Boeing CV-22B Osprey. Fot. USAF

18 marca Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu umowy z konsorcjum Bell-Boeing w sprawie zamówienia kolejnych samolotów transportowych pionowego startu i lądowania CV-22B Osprey przeznaczonych dla US Air Force.

Marcowa umowa, o wartości 182,2 mln USD, obejmuje produkcję dwóch egzemplarzy, które mają zostać dostarczone do marca 2025 roku. Dodatkowo członkowie konsorcjum mają realizować usługę napraw podzespołów samolotów MV-22B Osprey eksploatowanych przez US Marine Corps. Ta część umowy opiewa na kwotę 13,5 mln USD. W bieżącym roku to już druga umowa na produkcję nowych maszyn tego typu, w lutym zamówiono cztery egzemplarze dla lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych.

US Air Force, jednostki wsparcia sił specjalnych, eksploatują obecnie około 50 samolotów CV-22B Osprey. Są one intensywnie eksploatowane na terenie Stanów Zjednoczonych oraz w rozmaitych punktach świata. Wśród najbardziej znanych operacji można wymienić m.in. nieudaną próbę ewakuacji obywateli Stanów Zjednoczonych z Południowego Sudanu – trzy CV-22B Osprey zbliżając się do miejsca lądowania zostały ostrzelane z ziemi. Wszystkie odniosły uszkodzenia, a dodatkowo rannych zostało czterech żołnierzy znajdujących się na pokładzie. Pomimo tego samoloty opuściły niebezpieczną strefę i wylądowały w Entebbe w Ugandzie.

Obecnie konsorcjum Bell-Boeing realizuje produkcję samolotów na potrzeby Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych oraz jedynego klienta eksportowego, Japonii. Nie można wykluczyć, że w bieżącym roku dojdzie do podpisania nowych umów - Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż ośmiu MV-22 Osprey do Indonezji, a zainteresowanie konstrukcją cały czas przejawia także Izrael.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc