Zaloguj

400. V-22 Osprey dostarczony użytkownikom

10 czerwca koncern Boeing poinformował o dostarczeniu użytkownikom jubileuszowego, czterysetnego, egzemplarza wielozadaniowego samolotu transportowego pionowego startu i lądowania V-22 Osprey. 

Jubileuszowa maszyna, w wersji CV-22, trafiła do US Air Force - powyższy użytkownik wykorzystuje samoloty do wsparcia operacji specjalnych na całym świecie. Według części informacji był to jednocześnie ostatni V-22 dostarczony powyższemu klientowi. Poza US Air Force powyższa konstrukcja trafiła do eksploatacji w US Marine Corps, a obecnie konsorcjum Bell/Boeing rozpoczęło dostawy samolotów do US Navy oraz (poprzez pośrednictwo Departamentu Obrony) do Sił Samoobrony Japonii – jak na razie jedynego klienta eksportowego. 

Dostawy V-22 Osprey rozpoczęły się w maju 1999 roku, a obecne zamówienia pozwalają na utrzymanie linii montażowej do końca 2024 roku. Departament Obrony wraz członkami konsorcjum Bell/Boeing prowadzi działania marketingowe mające na celu zdobycie nowych zamówień - wśród potencjalnych kierunków wymienia się Izrael, Arabię Saudyjską oraz Indie. 

Działania operacyjne poza Stanami Zjednoczonymi rozpoczęto w 2007 roku, dotychczas globalna flota samolotów rodziny V-22 Osprey wylatała ponad 500 tys. godzin, z czego sporą część w trakcie działań bojowych na obszarze Bliskiego i Środkowego Wschodu.   

Dotychczas, w trakcie eksploatacji liniowej, utracono dwanaście samolotów - część z nich utracono w czasie misji ekspedycyjnych w Afganistanie, Syrii, Iraku. Konstrukcja, jak pokazały doświadczenia bojowe, potrafi przetrzymać uszkodzenia – najlepszym przykładem była operacja ewakuacji cywilów z Południowego Sudanu, w czasie której (od ognia broni maszynowej z ziemi) poważne uszkodzenia odniosły trzy CV-22 Osprey. 

(Łukasz Pacholski) Foto: USAF
reklam Lockheed Martin
reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg
  • reklama Telesystem

PrzemysŁ zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc