Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne pociski Javelin trafiły na Ukrainę

23 października na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Kijów-Boryspol odbyła się uroczystość przekazania Ministerstwu Obrony Ukrainy kolejnej partii sprzętu wojskowego dostarczonego przez Stany Zjednoczone. Wśród dostarczonego drogą lotniczą asortymentu znalazła się kolejna partia przeciwpancernych pocisków FGM-148 Javelin. Fot. Ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie

23 października na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Kijów-Boryspol odbyła się uroczystość przekazania Ministerstwu Obrony Ukrainy kolejnej partii sprzętu wojskowego dostarczonego przez Stany Zjednoczone. Wśród dostarczonego drogą lotniczą asortymentu znalazła się kolejna partia przeciwpancernych pocisków FGM-148 Javelin.

Na pokładzie samolotu transportowego Boeing 747F przetransportowano kierowane pociski przeciwpancerne FGM-148 Javelin, a także amunicję strzelecką kalibrów NATO, a także zestawy I pomocy dla żołnierzy. W bieżącym miesiącu to już trzeci lot z zaopatrzeniem realizowany przez rząd Stanów Zjednoczonych. Dwa poprzednie, także wykonane cywilnymi samolotami transportowymi, obejmowały około 180 ton amunicji strzeleckiej, środków ochrony osobistej, noktowizorów oraz pakietów I pomocy. Całość wpisuje się w program zwiększenia pomocy wojskowej dla Ukrainy, który realizuje rząd Stanów Zjednoczonych. Sprzęt o wartości 60 mln USD został obiecany po ostatnim spotkaniu prezydentów obu państw. Stanowi to dodatkowy pakiet, poza uzgodnionym wcześniej o wartości 250 mln USD.

W przypadku pocisków FGM-148 Javelin, podobnie jak miało to miejsce w przeszłości, mowa o sprzęcie używanym, pochodzącym z zapasów armii Stanów Zjednoczonych.

Co ważne, poza dostawami sprzętu wojskowego rząd amerykański zapewnia także usługi szkolenia. 23 października ukraiński resort obrony poinformował także o zakończeniu szkolenia piątej załogi kutrów patrolowych typu Island, które zostało zrealizowane w Baltimore w Stanach Zjednoczonych. Proces szkolenia, pod kierownictwem instruktorów US Coast Guard, trwał sześć tygodni. Co ważne, ukraiński personel zdobywał kwalifikacje na jednostkach, które mają zostać przekazane Ukrainie w ramach programu pomocy wojskowej EDA. We wrześniu 2018 roku Kijów przejął dwie takie jednostki, a docelowo ich liczba ma zostać zwiększona do pięciu. W strukturach US Coast Guard są zastępowane przez nowe kutry typu Sentinel.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Kolejne pociski Javelin trafiły na Ukrainę”

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc