Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne Orliki TC-II dla Sił Powietrznych

17 października Inspektorat Uzbrojenia poinformował o rozpoczęciu negocjacji z należącymi do koncernu Airbus zakładami PZL Warszawa-Okęcie S.A. w sprawie modernizacji do standardu TC-II kolejnej partii samolotów szkolno-treningowych PZL-130 Orlik.

Przedmiotem rozmów jest realizacja, w latach 2017-2020, przebudowy wyposażenia dwunastu maszyn znajdujących się w zasobach Sił Powietrznych. Po przebudowie miałyby trafić do 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, gdzie wzmocniłyby obecnie posiadaną flotę szesnastu samolotów Orlik TC-II. Negocjacje prowadzone są wyłącznie z warszawskimi zakładami, co ma związek z faktem, że PZL Warszawa-Okęcie S.A. są producentem samolotów PZL-130 Orlik wszystkich odmian, a także właścicielem dokumentacji technicznej.

W ramach przebudowy do wersji TC-II samoloty otrzymują nowe skrzydła (o zwiększonej rozpiętości i powierzchni), poprawie ulega geometria steru kierunku, a wymianie jednostka napędowa na Pratt&Whitney PT6-25C o mocy 551 kW. Dodatkowo zmiany zachodzą w wyposażeniu pokładowym.

Najprawdopodobniej decyzja o uruchomieniu negocjacji w sprawie modernizacji kolejnej partii samolotów do wersji TC-II może oznaczać przekreślenie, na czas nieokreślony, planów przebudowy kolejnych Orlików do wersji TC-II Glass Cockpit.

(ŁP) Foto: Łukasz Pacholski
Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc