Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Polska ewakuuje Polaków z Izraela

Fot. Łukasz Pacholski

8 października z lotnisk wojskowych w Polsce skierowano do Izraela trzy samoloty, których zadaniem jest ewakuacja polskich obywateli.

W ramach operacji Neon do Tel-Awiwu skierowano dwa średnie samoloty transportowe Lockheed Martin C-130E Hercules z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu oraz jeden Boeing 737-800 z 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Na ich pokładach znajdują się m.in. wojskowi medycy, którzy mają pomóc na miejscu. Według przekazów medialnych, w Izraelu znajduje się około 200 polskich obywateli, którzy oczekują na ewakuację do kraju. Udział Sił Zbrojnych jest związany z zawieszeniem połączeń lotniczych, które wykonywali przewoźnicy.

Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, wykorzystanie C-130E Hercules wynika z ich możliwości operacyjnych oraz zestawu systemu samoobrony przed zagrożeniem ze strony lekkich środków przeciwlotniczych. Ciekawostką jest także użycie samolotu Boeing 737-800 nr 0110. Powyższa maszyna nie otrzymała systemów samoobrony jak para BBJ2, jednak należy podkreślić, że dysponuje większymi możliwościami transportowymi – w sekcji ekonomicznej może zabrać do 120 pasażerów, a w pozostałej przestrzeni znajduje się salonik VIP (cztery miejsca) i sekcja z dwunastoma fotelami o podwyższonym standardzie. Z kolei każdy z pary BBJ2 umożliwia transport do 64 pasażerów.

Dodatkowo na Kretę (Port lotniczy Chania) skierowano dwa lekkie samoloty transportowe Airbus C-295M z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Może to oznaczać, że C-130E będą przerzucać ewakuowanych właśnie na Kretę, a stamtąd do Polski.

Siły Zbrojne RP realizują ćwiczenia obejmujące ewakuację cywili z rejonów objętych działaniami zbrojnymi od 1999 roku (wówczas z brytyjskimi siłami specjalnymi). W ciągu lat przynajmniej dwukrotnie realizowano zadania operacyjnie – w 2020 roku (ewakuacja Polaków z Wuhan w początkowej fazie pandemii Covid-19) oraz w 2021 roku (opuszczanie Kabulu przez obcokrajowców).

Obecnie poza trzema samolotami Boeing 737NG trzonem lotnictwa transportowego jest pięć Lockheed Martin C-130E Hercules. Od listopada bieżącego roku rozpocznie się proces ich zastępowania przez C-130H Hercules, które trafią do Polski jako amerykańska pomoc wojskowa.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc