Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejne dwa AW139 trafią do Sił Obronnych Australii

Fot. Ministerstwo Obrony Australii

1 marca koncern Leonardo poinformował o podpisaniu umowy z firmą Toll Helicopters w sprawie produkcji i dostawy do powyższego klienta dwóch wielozadaniowych śmigłowców AW139. Docelowym użytkownikiem będą Siły Obronne Australii.

Dwa nowe AW139 dołączą do innych śmigłowców tego typu, które są wykorzystywane przez Siły Obronne Australii do różnorodnych zadań na obszarze kraju. Wśród nich można wymienić wsparcie zadań szkolno-treningowych, transport, a także udział w operacjach humanitarnych i poszukiwawczo-ratowniczych na terytorium Australii. Nowe wiropłaty zostaną dostarczone do klienta w drugiej połowie 2023 roku. Ogółem flota AW139 należących do firmy Toll Helicopters wzrośnie do dwunastu sztuk. Para AW139 trafi do pododdziałów 1. Pułku Lotniczego stacjonującego w Darwin oraz do 5. Pułku Lotniczego w Townsville. Zamówiona konfiguracja obejmuje reflektor-szperacz, hak podkadłubowy, wciągarkę ratowniczą, instalację pozwalającą na montaż głowicy optoelektronicznej.

Pierwsze dwa AW139 trafiły do lotnictwa armii Australii w maju 2021 roku. Był to wynik problemów eksploatacyjnych wielozadaniowych śmigłowców NHIndustries MRH90 Taipan – program, uruchomiony w październiku 2020 roku, nosił nazwę AIHC (Army Interim Helicopter Capability). Pomimo, że są eksploatowane w strukturach wojska, noszą jednocześnie cywilne rejestracje. Wcześniej, bo od maja 2017 roku, CHC Group leasinguje AW139 do lotnictwa morskiego oraz Royal Australian Air Force. W obu przypadkach wiropłaty są wykorzystywane do zadań poszukiwawczo-ratowniczych na obszarze kraju oraz w strefie odpowiedzialności SAR na wodach oblewających Australię.

AW139 to jedna z najpopularniejszych konstrukcji koncernu Leonardo znajdująca się w produkcji. Dotychczas sprzedano już ponad 1000 egzemplarzy, a wiele z nich trafiło bądź trafi do służb porządku publicznego lub sił zbrojnych. Co ważne, ważnym punktem programu AW139 są należące do Leonardo zakłady WSK PZL Świdnik S.A., który dostarcza struktury konstrukcyjne.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc