Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Malezyjskie AW139 w komplecie

Fot. Lotnictwo Morskie Malezji

26 listopada lotnictwo morskie Malezji poinformowało o odebraniu trzeciego i jednocześnie ostatniego wielozadaniowego śmigłowca Leonardo AW139 – podobnie jak dwa pozostałe, trafił do 503. Eskadry stacjonującej w bazie lotniczej Kota Kinabalu w prowincji Sabah.

Kontrakt na trzy wiropłaty został podpisany we wrześniu 2020 roku i wynikał z potrzeb operacyjnych lotnictwa morskiego Malezji w uszczelnieniu strefy dozoru we wschodniej części kraju. Wśród stawianych zadań wymienia się wsparcie sił specjalnych, uzupełnienie potencjału służb administracji morskiej, a także udział w operacjach poszukiwawczo-ratowniczych, transportowych oraz humanitarnych. W Kota Kinabalu będą stanowić uzupełnienie dla stacjonujących tam wielozadaniowych śmigłowców Leonardo Super Lynx Mk 300.

Malezji z AW139 korzystają m.in. agencja bezpieczeństwa morskiego MMEA, Policja, Straż Pożarna. Dodatkowo, cztery maszyny zostały wyleasingowane przez Siły Powietrzne w celu utrzymania potencjału 3. Eskadry Śmigłowców po wycofaniu z linii śmigłowców Sikorsky S-61. Nuri.

AW139 to jedna z najpopularniejszych konstrukcji koncernu Leonardo znajdująca się w produkcji. Dotychczas sprzedano już ponad 1000 egzemplarzy, a wiele z nich trafiło bądź trafi do służb porządku publicznego lub sił zbrojnych. Co ważne, ważnym punktem programu AW139 są należące do Leonardo zakłady WSK PZL Świdnik S.A., który dostarcza struktury konstrukcyjne.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc