Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kolejna faza prób JAS-39E Gripen w Szwecji

JAS-39E Gripen został w listopadzie przebazowany do bazy Malmen w celu wykonania testów z przyszłymi użytkownikami. Fot. Saab

18 grudnia koncern Saab poinformował o rozpoczęciu kolejnej fazy prób wielozadaniowego samolotu bojowego JAS-39E Gripen na terytorium Szwecji. Nowa konstrukcja ma w przyszłości stanowić trzon szwedzkiego lotnictwa wojskowego.

W listopadzie bieżącego roku JAS-39E o numerze seryjnym 396004 przyleciał do bazy lotniczej Malmen w pobliżu Linköping. Celem testów był udział personelu Sił Powietrznych Szwecji, a także agencji FMV odpowiadającej za zakupy wojskowe w tym kraju. W ramach serii prób operacyjnych prowadzono testy pasywnego układu obserwacji IRST, stacji radiolokacyjnej oraz systemu walki elektronicznej. Z perspektywy użytkownika była to okazja do zapoznania się z możliwościami nowej konstrukcji na własnej skórze.

Szwecja zamówiła dla własnego lotnictwa wojskowego 60 wielozadaniowych samolotów bojowych JAS-39E Gripen z opcją rozszerzenia o dziesięć kolejnych. Jest jednym z dwóch pierwszych klientów i przyszłych użytkowników nowej generacji JAS-39 – Brazylia zamówiła 36 samolotów w wersji E i F. W opcji kontraktowej znajduje się możliwość zakupu kolejnych 72 egzemplarzy.

Program JAS-39E/F Gripen realizowany przez koncern Saab ma na celu rozbudowę możliwości konstrukcji. Wśród zmian można wymienić zwiększenie maksymalnej masy startowej (do 16000 kg), zwiększony (wewnętrzny) zapas paliwa, wzmocnioną jednostkę napędową General Electric F414G, instalację nowej stacji radiolokacyjnej Raven ES-05. Zwiększeniu uległa liczba pylonów podkadłubowych, co pozwala na zabranie większej liczby środków bojowych bądź wyposażenia dodatkowego.

Obecnie Saab wraz z rządem Szwecji prowadzi działania marketingowe mające na celu zdobycie nowych klientów eksportowych. Wśród potencjalnych kierunków można wymienić Kanadę, Szwajcarię czy też Finlandię.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

One comment on “Kolejna faza prób JAS-39E Gripen w Szwecji”

  1. Dla Polski Gripen to by była ciekawa propozycja na przyszłość po osiągnięciu dojrzałości i dopracowaniu tej nowej konstrukcji.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc