Zaloguj
reklama Helikon-Tex
reklama Helikon-Tex

Oficjalna prezentacja F-39E Gripen

Saab

23 października, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, w Brazylii odbyła się publiczna prezentacja pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego Saab JAS-39E Gripen, który w lokalnej nomenklaturze otrzymał oznaczenie F-39E Gripen.

W uroczystości uczestniczyli prezydent Brazylii, ambasador Szwecji w Brazylii, a także dowódca lotnictwa wojskowego oraz przedstawiciele producenta. Pierwszy egzemplarz został dostarczony do Ameryki Południowej drogą morską, dotychczas wykonał na terytorium Brazylii kilka lotów próbnych i doświadczalnych. W ramach obecnej fazy prób sprawdzane są możliwości operacyjne w klimacie tropikalnym. W późniejszym okresie testy obejmą także użycie uzbrojenia wybranego przez Brazylię, a także urządzenia łączności standardowe dla sił zbrojnych tego południowoamerykańskiego państwa.

Według planów, pierwsze operacyjne samoloty bojowe F-39E/F Gripen zostaną dostarczone pod koniec 2021 roku, a bazą dla pierwszej jednostki należącej do 2. Skrzydła Lotniczego będzie Anápolis.

Brazylia jest pierwszym eksportowym klientem na wielozadaniowe samoloty bojowe Saab JAS-39E/F Gripen. Umowa obejmuje produkcję i dostawę 36 samolotów, część z nich (w ramach transferu technologii) zostanie zbudowanych na terenie tego kraju. Dodatkowo zbudowana w Brazylii linia montażu ostatecznego ma odpowiadać za dostawy dwumiejscowej wersji F (która nie została zamówiona przez Szwecję, ale jest oferowana innymi potencjalnym klientom przez Saaba).

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Reklama Kongsberg

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc