Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Oficjalna prezentacja F-39E Gripen

Saab

23 października, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, w Brazylii odbyła się publiczna prezentacja pierwszego egzemplarza wielozadaniowego samolotu bojowego Saab JAS-39E Gripen, który w lokalnej nomenklaturze otrzymał oznaczenie F-39E Gripen.

W uroczystości uczestniczyli prezydent Brazylii, ambasador Szwecji w Brazylii, a także dowódca lotnictwa wojskowego oraz przedstawiciele producenta. Pierwszy egzemplarz został dostarczony do Ameryki Południowej drogą morską, dotychczas wykonał na terytorium Brazylii kilka lotów próbnych i doświadczalnych. W ramach obecnej fazy prób sprawdzane są możliwości operacyjne w klimacie tropikalnym. W późniejszym okresie testy obejmą także użycie uzbrojenia wybranego przez Brazylię, a także urządzenia łączności standardowe dla sił zbrojnych tego południowoamerykańskiego państwa.

Według planów, pierwsze operacyjne samoloty bojowe F-39E/F Gripen zostaną dostarczone pod koniec 2021 roku, a bazą dla pierwszej jednostki należącej do 2. Skrzydła Lotniczego będzie Anápolis.

Brazylia jest pierwszym eksportowym klientem na wielozadaniowe samoloty bojowe Saab JAS-39E/F Gripen. Umowa obejmuje produkcję i dostawę 36 samolotów, część z nich (w ramach transferu technologii) zostanie zbudowanych na terenie tego kraju. Dodatkowo zbudowana w Brazylii linia montażu ostatecznego ma odpowiadać za dostawy dwumiejscowej wersji F (która nie została zamówiona przez Szwecję, ale jest oferowana innymi potencjalnym klientom przez Saaba).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc