Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kłopoty rosyjskiego koncernu stoczniowego OSK

Stoisko OSK na targach IMDS w Sankt Petersburgu. Fot. Andrzej Nitka

10 sierpnia prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin na spotkaniu z prezesem banku WTB Andriejem Kostinem poinformował o planach rosyjskiego rządu przekazania temu podmiotowi finansowemu wszystkich będących w jego posiadaniu akcji koncernu stoczniowego OSK (Objediniennaja sudostroitielnaja korporacyja).

W związku z tym, że od 2007 roku 100% akcji OSK jest własnością rosyjskiego państwa, bank ten przejmie całkowitą kontrolę nad tym bardzo dużym rosyjskim holdingiem. W jego skład wchodzi ponad 50 ośrodków badawczych, biur projektowych, stoczni produkcyjnych i remontowych oraz zakładów produkujących wyposażenie okrętowe, zlokalizowanych w 15 regionach Rosji. Odpowiadają one m.in. za budowę znacznej części powstających obecnie w Rosji okrętów wojennych. Na koniec 2022 roku przychody korporacji wyniosły 384 mld RUB (15,38 mld PLN).

Według wicepremiera i ministra przemysłu oraz handlu Denisa Manturowa przekazane OSK w zarząd powierniczy WTB ma nastąpić na okres pięciu lat. Według jego słów „ma to się przyczynić do długoterminowej stabilizacji sytuacji finansowej największego państwowego holdingu stoczniowego i pozytywnie wpłynie zarówno na interakcje wewnątrz grupy, jak i na pracę z klientami i kontrahentami”.

Ponadto Manturow stwierdził, że zarządzana przez WTB korporacja stoczniowa będzie zarabiać, m.in. pozyskując środki pozabudżetowe. „Planowane jest pozyskanie środków pozabudżetowych na dalszy rozwój korporacji. Oczekujemy, że powiernik, biorąc pod uwagę swoje wieloletnie doświadczenie, zapewni efektywne zarządzanie majątkiem federalnym, nieprzerwaną i terminową realizację zarówno zamówienia państwowe jak i komercyjne przez OSK. Jednocześnie przyniesie zysk korporacji, zachowa i rozwinie kompetencje produkcyjne jej przedsiębiorstw” – powiedział Manturow.

„Zmiana zarządzającego akcjami nie zmienia formy własności i zobowiązań wynikających z istniejących kontraktów, zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Przemysł stoczniowy znajduje się obecnie w fazie wzrostu, co wymaga stabilności finansowej i inwestycji w modernizację zakładów produkcyjnych, w których znajduje się większość krajowego potencjału stoczniowego” – poinformowała służba prasowa OSK.

Na razie jedynym efektem tych deklaracji jest wzrost cen akcji banku WTB, co nie powinno dziwić, jeżeli weźmie się pod uwagę jak wielkim majątkiem oraz wolumenem zamówień dysponuje Zjednoczona Korporacja Stoczniowa (OSK).

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc