Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Kierowany pocisk rakietowy Ch-35U w Syrii

Podczas briefingu 11 lutego w rosyjskim Ministerstwie Obrony pokazano wideo przedstawiające bombowiec taktyczny Su-34 z numerem bocznym 22 startujący do zadania nad Syrią i niosący pod lewym płatem przeciwokrętowy pocisk kierowany Ch-35U. Inny film pokazał Su-34 (być może był to ten sam samolot) z pociskiem Ch-35U pod prawym płatem. Ch-35U to ważący 550 kg poddźwiękowy pocisk przeciwokrętowy i nie wiadomo, przeciwko jakim celom w Syrii mógłby być użyty. Najpewniej głównym powodem jego zastosowania, jak i w przypadku użytych wcześniej w Syrii strategicznych pocisków samosterujących Ch-101, Ch-555 i Kalibr, było sprawdzenie nowej broni oraz demonstracja siły. Również, podobnie do poprzednich pocisków, było to pierwsze bojowe użycie Ch-35U.
Testowy pocisk Ch-35U został po raz pierwszy odpalony z samolotu bombowego Su-34 1 listopada 2010 r. Wstępne próby zostały zakończone w listopadzie 2012 r., a państwowe – w 2013 r. Pocisk jest w produkcji seryjnej w zakładzie Korporacji Taktyczne Uzbrojenie Rakietowe (KTRW) w Korolowie pod Moskwą. Ch-35U to nowa wersja pocisku Ch-35 (izdielije 78), prace nad którym ruszyły w marcu 1983 r. po przeanalizowaniu doświadczeń wojny o Falklandy; jest on odpowiednikiem pocisków Exocet i Harpoon. Pierwsza wersja pocisku, 3M-24 jest przeznaczona dla okrętów i wyrzutni brzegowych; wersja lotnicza Ch-35 powstała w pierwszych latach XXI wieku na zamówienie Indii dla samolotów patrolowych Ił-38SD.
Nowa wersja Ch-35U (izdielije 07, na eksport Ch-35UE) istnieje w wariantach odpalanych z okrętów, wyrzutni brzegowych, samolotów i śmigłowców. Zachowała ona zewnętrzne rozmiary Ch-35, ale ma nowy, mniejszy silnik Saturn izdielije 64M zamiast poprzedniego Sojuz R95TM-300. Tylna część korpusu pocisku została przeprojektowana tak, aby znacznie skrócić kanał wlotowy powietrza do silnika. Razem dało to miejsce na dodatkowe paliwo i zasięg pocisku zwiększył się dwukrotnie. Nowa aktywna radiolokacyjna głowica samonaprowadzania U-502U firmy Radar MMS ma deklarowany zasięg 50 km. Pocisk ma układ nawigacji bezwładnościowej C-074U oraz odbiornik systemu nawigacji satelitarnej. Pocisk Ch-35UL (Liogkaja) jest wersją przeznaczoną dla myśliwców pokładowych MiG-29K, Kh-35UW (Wiertolotnaja) – dla śmigłowców morskich Ka-52K.

Teldat
Teldat

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc