Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

KF51 Panther bliżej produkcji seryjnej

Rheinmetall Hungary odegra wiodącą rolę w opracowaniu produkcyjnej wersji czołgu KF51 Panther ‒ EVO. Nowa odmiana ma różnić się szeregiem rozwiązań od pojazdu demonstracyjnego. Fot. Rheinmetall

14 grudnia rząd Węgier zlecił niemieckiemu koncernowi Rheinmetall AG rozwój czołgu KF51 Panther do wersji produkcyjnej.

Strony reprezentowali László Palkovics, dyrektor generalny holdingu N7, Paul Walf, dyrektor generalny Rheinmetall Hungary i Björn Bernhard, dyrektor generalny Rheinmetall Landsysteme. Umowa na opracowanie wersji produkcyjnej KF51 Panther ma wartość 288 mln EUR. Projekt przewiduje zbudowanie pojazdu testowego i przeprowadzenie cyklu badań kwalifikacyjnych. Efektem finalnym ma być czołg, który od produkcji seryjnej dzielić będzie jedynie zamówienie ‒ gotowy do rozpoczęcia produkcji produkt. Umowa została podpisana w mieście Zalaegerszeg, gdzie zrealizowana zostanie część prac. Znajduje się tam zakład spółki joint venture Rheinmetall Hungary, w którym 51% udziałów ma Rheinmetall AG, zaś 49% węgierski państwowy holding N7.

Wariant produkcyjny ‒ Panther KF51 EVO ‒ będzie różnił się od pojazdu demonstracyjnego prezentowanego na paryskim salonie Eurosatory 2022. Nowa wersja ma być uzbrojona w sprawdzoną armatę 120 mm Rheinmetall L55A1, używaną także w Challengerze 3 czy w najnowszych Leopardach 2 (w tym w węgierskich Leopardach 2A7HU). Będzie ona jednak współpracować z automatem ładowania. Oczywiście w przyszłości będzie można ją zastąpić 130 mm armatą L52, zastosowaną w demonstratorze. Podwozie ma zostać opracowane na bazie wozu zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3/ARV-3 Büffel, czyli zasadniczo wywodzić się będzie z podwozia czołgu Leopard 2. Ma to ułatwić logistykę ze względu na częściową unifikację „Pantery” ze starszym „krewniakiem”. Niższa masa Panther KF51 EVO, aniżeli w przypadku Leoparda 2 nowszych wersji, ma zapewnić lepszą mobilność i mniejsze zużycie wozu. Czołg ma być wyposażony w najnowocześniejszą wetronikę, zaś pancerz zasadniczy ma być wspierany przez aktywny system obrony StrikeShield. Załoga będzie trzyosobowa, choć opcjonalnie można będzie zabierać czwartego żołnierza, realizującego jednak zadania niezwiązane bezpośrednio z bieżącym kierowaniem czołgiem i prowadzeniem walki: ma on się zajmować kontrolą współpracujących z czołgiem maszyn bezzałogowych lub być dowódcą plutonu, kompanii czy nawet batalionu.

Dyrektor Walf powiedział, że „KF51 Panther to dziś najbardziej zaawansowany czołg podstawowy na świecie, a dzięki tej współpracy w zakresie rozwoju wozu utorowana zostanie droga do jego masowej produkcji”. Dodał, że „współpraca oznacza również, że w przyszłości możliwości rozwojowe i produkcyjne firmy uzyskają nowy impuls, a Rheinmetall Hungary zacznie szybko powiększać swój zespół”. Jego zdaniem „Panther EVO wyznacza nowe standardy w zakresie cyfryzacji, możliwości sieciowych i mobilności, oferując jednocześnie niezrównany potencjał modernizacyjny". Szczególnie ważna ma być „architektura wieży, która w przyszłości umożliwi przejście z armat 120 mm na najnowsze działa 130 mm”.

Co ciekawe, umowa została zawarta w kilka godzin po zablokowaniu przez władze Węgier kolejnej transzy pomocy Unii Europejskiej dla Ukrainy oraz niewiele więcej czasu po tym, jak Leonardo nawiązało współpracę z KNDS.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 comments on “KF51 Panther bliżej produkcji seryjnej”

  1. Ciekaw jestem, co z ew.produkcją Pantery na Ukrainie, o której swego czasu propagandowo i informowały władze ukraińskie ?
    Nie sądzę by było to realne !

  2. patrząc na współpracę lizanie d..y Rosjanom Chińczykom,przy jednoczesnym szantażu uni względem Ukrainy i stawianiu ciągłego weta dziwię się że Niemcy chcą współpracować przy nowych technologiach z tak sprzedajnym rządem orbana.wegry są dla mnie pierwszym krajem który powinien z hukiem wylecieć z unii

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc