Zaloguj
reklama Rekord
reklama Rekord

Leonardo strategicznym partnerem KNDS ‒ Leopard 2A8IT na pierwszy ogień

Leonardo i KNDS łączą siły w celu wzmocnienia pozycji europejskiego przemysłu zbrojeniowego. Pierwszymi wspólnymi programami będą najprawdopodobniej Leopard 2A8IT i AICS. Na zdjęciu Leopard 2A7A1, który będzie jedną z bazowych odmian do opracowania nowej wersji czołgu. Fot. KMW

13 grudnia koncern Leonardo zawarł partnerstwo strategiczne z francusko-niemiecką spółką joint venture KNDS. Spółki wspólnie dostarczą włoskim wojskom lądowym m.in. nowe czołgi Leopard 2A8IT.

Porozumienie zostało zawarte pod patronatem Ministerstwa Obrony Republiki Włoskiej. Jego celem jest zdefiniowanie kierunków dalszej współpracy i je rozwój. Docelowo na bazie wspomnianych spółek (KNDS to spółka joint venture francuskiego Nextera i niemieckiej firmy Krauss-Maffei Wegmann) powstać ma Europejska Grupa Obronna (European Defence Group), co wzmocni pozycję europejskiego przemysłu zbrojeniowego na rynkach światowych. Partnerstwo umożliwi wspólną realizację programów międzynarodowych, ułatwiając to za sprawą wzmocnienia lokalnej bazy przemysłowe, co w przyszłości umożliwi wdrożenie platform bojowych nowej generacji, takich jak pojazdy opracowywane w ramach programu MGCS (Main Ground Combat System). Współpraca umożliwić ma również wzrost możliwości produkcyjnych, obecnie niewystarczających w stosunku do potrzeb sił zbrojnych państw europejskich. Zgodnie z komunikatem prasowym, porozumienie jest zgodne z włoskim „Programem obronnym na lata 2023‒2025”, jak i podpisanym niedawno przez przedstawicieli obydwu państw, francusko-niemieckim „Planem działania”.

Równolegle Leonardo i KNDS zawarły porozumienie w sprawie produkcji nowego czołgu podstawowego dla Esercito Italiano. Będzie on odmianą Leoparda 2A8 (Leopard 2A8IT?), przy czym od dotychczas zamawianych pojazdów ma różnić się m.in. szerokim wykorzystaniem włoskiego wyposażenia (być może odmienny będzie np. system kierowania ogniem). Włochy kupią prawdopodobnie 125 Leopardów 2A8IT w celu uzupełnienia floty 125÷138 wozów C2 Ariete. Współpraca obejmować ma również program AICS (Armoured Infantry Combat System), tj. program opracowania i zakupu kilkuset (prawdopodobnie ok. 650) bojowych wozów piechoty i pojazdów wsparcia, które w armii włoskiej zastąpią przestarzałe bojowe wozy piechoty Dardo i część gąsienicowych transporterów opancerzonych M113. W praktyce więc porozumienia te stanowią krok ku modernizacji włoskich wojsk lądowych we współpracy z Francją i Niemcami, jak również ku oficjalnemu dołączeniu Włoch do programu MGCS.

Teldat
Teldat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc