Zaloguj

Jastrzębie osłonią Islandię

Polskie F-16C/D Jastrząb trafią, w ramach misji NATO, na Islandię, gdzie będą służyć do ochrony przestrzeni powietrznej tego wyspiarskiego kraju. Fot. DGRSZ

3 sierpnia Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że prezydent RP Andrzej Duda podpisał postanowienie o uruchomieniu polskiego kontyngentu wojskowego w ramach sojuszniczej operacji Icelandic Air Policing. W jej ramach Polska skieruje do Islandii cztery wielozadaniowe samoloty bojowe F-16C/D Jastrząb wraz z 140 osobami personelu wojskowego.

Samoloty mają trafić na Islandię 5 sierpnia. Pierwsza zmiana PKW Islandia potrwa do 10 października bieżącego roku. Dla personelu 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego będzie to kolejna misja operacyjna poza granicami kraju – dotychczas Jastrzębie uczestniczyły w trzech zmianach misji Baltic Air Policing nad krajami bałtyckimi, a także (w okresie czerwiec 2016 – czerwiec 2018) w bojowej misji Inherent Resolve na Bliskim Wschodzie. W ramach tej ostatniej polskie F-16C/D Jastrząb, stacjonujące w Kuwejcie, realizowały loty rozpoznawcze na rzecz koalicji państw walczących z islamskimi fundamentalistami – w tym czasie wykonano misje o łącznym czasie przekraczającym 1500 godzin.


Polskie F-16C/D Jastrząb zastąpią na Islandii kontyngent amerykański, który stacjonował w wojskowej części Międzynarodowego Portu Lotniczego Keflavík w lipcu bieżącego roku. Będzie to trzecia rotacja sił NATO w tym kraju – od 22 lutego do 5 marca osłonę Islandii zapewniał kontyngent norweski z samolotami Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Misja Icelandic Air Policing została zapoczątkowana przez NATO w 2008 roku. Było to związane z faktem wycofania w 2006 roku jednostek US Air Force, które ochraniały Islandię w okresie zimnej wojny. Władze w Reykjavíku poprosiły o pomoc sojuszników ze względu na rosnącą liczbę incydentów naruszenia przestrzeni powietrznej przez samoloty rosyjskie, a także pogarszające się stosunki polityczne pomiędzy NATO a Federacją Rosyjską. Obecnie jest to jednak z kilku tego typu operacji stale realizowanych przez poszczególne państwa sojuszu – obok Islandii, Litwy, Łotwy i Estonii, brak odrzutowych samolotów bojowych powoduje, że także Słowenia oraz Albania jest ochraniana przez lotnictwo NATO.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Jastrzębie osłonią Islandię”

  1. Super. Choć tak na marginesie przydało by się przynajmniej kolejne 48 szt w wersji Block 70/72 dokupić. I pomyśleć także o trzecim typie zaprojektowany typowo do dominacji powietrznej.

  2. Najpierw wydaje się, że powinna nastąpić modernizacja całej obecnej floty F-16 Block 52 do standardu właśnie F-16V Block 70/72 wraz z wydłużeniem resursu płatowców a później ewentualnie zakup jednej dodatkowej eskadry tegoż wariantu i to tyle maksymalnie patrząc realnie na co nas będzie stać przy obecnym ogromnym natłoku ważnych programów modernizacyjnych. Tutaj ważne aby zagwarantować sobie większy zakres kompetencji serwisowych tych maszyn na terenie Polski o dodatkowym zakupie uzbrojenia nie wspominając. W najbliższych latach dojdzie także konieczność pozyskania uzbrojenia wraz ze szkoleniami kolejnej grupy pilotów i techników dla nowych 32 F-35 a to kolejny spory wydatek..

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc