Zaloguj

Kolejna misja ekspedycyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej

Do Turcji przebazowano samolot patrolowy M28-1B Bryza Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Fot. Łukasz Pacholski

12 kwietnia Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że do Turcji przebazowano samolot patrolowy M28B-1R Bryza należący do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Tym samym zapoczątkowano działanie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Turcji.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami polskie lotnictwo morskie weźmie udział w NATO-wskiej misji TAMT (Tailored Assurance Measures Turkey), której celem jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej sojuszników we wschodniej części Morza Śródziemnego. Zadania wykonują samoloty wczesnego ostrzegania i dowodzenia, a także morskie maszyny patrolowe bazowania lądowego. Decyzja o utworzeniu PKW Turcja zapadła w ubiegłym roku, a sama misja TAMT rozpoczęła się w 2015 r.

Dla BLMW oznacza to, że jednocześnie w misjach ekspedycyjnych uczestniczą dwa samoloty M28-1B Bryza w wersji patrolowej. Obok PKW Turcja od dwóch lat personel lotnictwa morskiego wraz z samolotami uczestniczy w PKW Irini, której zadaniem jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej w centralnej części Morza Śródziemnego. W jej ramach Bryzy wykonują loty patrolowe z bazy we Włoszech, a obejmują one m.in. operacje wzdłuż wybrzeża Libii. Dla BLMW to bagaż nieocenionych doświadczeń, które mogą zaprocentować w przyszłości wraz z zakupem nowych samolotów patrolowych bazowania lądowego - według deklaracji politycznych, w najbliższych latach można spodziewać się zakupu trzech maszyn nowego typu, które pozwolą na rozpoczęcie procesu zastępowania Bryz.

Co ważne, aczkolwiek nieoficjalnie, zaangażowanie Polski w misji w Turcji może zaowocować skierowaniem przez władze w Ankarze kontyngentu wojskowego do Polski. Nieoficjalnie mowa o komponencie lotniczym składającym się z wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-16C/D Fighting Falcon, które miałyby trafić do 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

reklama MBDA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

One comment on “Kolejna misja ekspedycyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej”

  1. Tureckie F-16 w Malborku fajnie by było.
    Rybitwa mały, stosunkowo drogi program, ale potrzebny, morskiego samolotu patrolowego, Airbus C-295 to dobry płatowiec do tego ewentualnie G-550.

Przemysł zbrojeniowy

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Siły Powietrzne

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Samoloty i śmigłowce
Uzbrojenie lotnicze
Bezzałogowce
Kosmos

WOJSKA LĄDOWE

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Wozy bojowe
Artyleria lądowa
Radiolokacja
Dowodzenie i łączność

MARYNARKA WOJENNA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Okręty współczesne
Okręty historyczne
Statki i żaglowce
Starcia morskie

HISTORIA I POLITYKA

 ZOBACZ WSZYSTKIE

Historia uzbrojenia
Wojny i konflikty
Współczesne pole walki
Bezpieczeństwo
usertagcalendar-fullcrosslisthighlightindent-increasesort-amount-asc